Prezydent Panamy – „Kanał jest i pozostaje panamski”

1 tydzień temu

Prezydent Panamy José Raúl Mulino (65 l.) stanowczo odrzucił roszczenia nowego prezydenta USA Donalda Trumpa (78 l.) do Kanału Panamskiego. „Kanał jest i pozostanie panamski” – powiedział Mulino. Od 1999 r. administracja istotną dla światowego handlu drogą wodną pozostanie pod kontrolą państwa środkowoamerykańskiego. Nie ma na świecie narodu, który wtrącałby się w administrację.

Trump w swoim przemówieniu zaprzysiężeniowym zapowiedział, iż Stany Zjednoczone odzyskają kanał . „Chiny obsługują Kanał Panamski. I nie daliśmy tego Chinom , daliśmy to Panamie” – powiedział Republikanin. Amerykańskie statki również musiałyby płacić znacznie zawyżone opłaty.

Przekazanie kanału Panamie nie było koncesją, ale wynikiem walki narodu panamskiego, powiedział Mulino. Panama odpowiedzialnie zarządzała drogą wodną i ją rozbudowywała. Jego kraj będzie dochodził swoich praw w oparciu o prawo międzynarodowe.

Zbudowany przez USA ponad sto lat temu

Kanał o długości 82 km łączy Atlantyk i Pacyfik w Ameryce Środkowej. Został zbudowany przez Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku. 31 grudnia 1999 r. Stany Zjednoczone przekazały kontrolę nad kanałem Panamie. Transakcję negocjował niedawno zmarły prezydent Stanów Zjednoczonych z Partii Demokratycznej Jimmy Carter .

Idź do oryginalnego materiału