Prezydent oczekuje rzetelnych informacji o sytuacji na granicach

9 godzin temu

Szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Małgorzata Paprocka

– Pan prezydent rozumie niepokój Polaków i to, iż chcą od rządu prawdziwej informacji o tym, co dzieje się na przejściach granicznych – powiedziała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, w programie Gość Wydarzeń. Jak zaznaczyła, szczególną uwagę zwraca się dziś na sytuację na granicy polsko-niemieckiej.

Od poniedziałku realizowane są kontrole graniczne z Niemcami i Litwą. Służby przekazały, iż pierwszego dnia na zachodniej granicy skontrolowano 4400 osób i 700 pojazdów – jednej osobie odmówiono wjazdu. Z kolei na granicy z Litwą sprawdzono 4100 pojazdów i 7900 osób; zatrzymano pięć osób – kuriera i czterech migrantów.

Pytana przez Marcina Fijołka o stanowisko prezydenta w sprawie decyzji rządu o przywróceniu kontroli, Paprocka podkreśliła, iż Andrzej Duda od dawna apelował o działania wspierające funkcjonariuszy oraz gwarantujące bezpieczeństwo obywateli – zwłaszcza kobiet i dzieci. – Takie działania, o ile są zasadne, oczywiście będą popierane – zaznaczyła.

Jednocześnie dodała, iż rola prezydenta polega również na wsłuchiwaniu się w społeczne emocje i oczekiwania. – Polacy chcą skutecznego działania służb granicznych, ale też uczciwej, jasnej informacji ze strony rządu – powiedziała Paprocka. Zaznaczyła, iż to właśnie obecny rząd Donalda Tuska sprawuje dziś nadzór nad formacjami odpowiedzialnymi za granice.

Odniosła się także do zapowiedzi prezydenta elekta Karola Nawrockiego, który zadeklarował chęć zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sytuacji na granicach. – Kancelaria Prezydenta przyjmuje tę zapowiedź ze zrozumieniem. Bez wątpienia jest to temat, który dziś elektryzuje opinię publiczną – powiedziała.

Odpowiadając na pytanie o krytykę ze strony opozycji w sprawie wpisania przejść granicznych na listę infrastruktury krytycznej – co według niektórych ma służyć tłumieniu głosów protestu i tzw. patroli obywatelskich – Paprocka zaznaczyła: – Obywatele mają prawo patrzeć władzy na ręce, to rzecz oczywista. Ale na pewno nie od tego są funkcjonariusze, aby patrzeć na ręce patrolom obywatelskim – dodała.

Na podst. Polsat News

Idź do oryginalnego materiału