Prezydenci Duda i Milatović o polskim wsparciu dla akcesji Czarnogóry do UE

bialyorzel24.com 4 tygodni temu

Czarnogóra może liczyć na dalsze wsparcie Polski w procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej – zapewnił prezydent Andrzej Duda po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Jakovem Milatovićem. Wyraził nadzieję, iż kraj ten gwałtownie dołączy do UE.

Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Republiki Czarnogóry Jakov Milatović (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie,28.01.2025. Fot. PAP/Leszek Szymański

Czarnogóra prowadzi negocjacje z UE od czerwca 2012 r. i od tego czasu otworzyła wszystkie 33 rozdziały negocjacyjne a zamknęła sześć z nich. Na konferencji po wtorkowym spotkaniu prezydent Duda podkreślił, iż Polska nieustannie wspiera wysiłki Czarnogóry na rzecz dołączenia do UE i ma nadzieję, iż tej kraj dołączy do Unii możliwie szybko.

„Podkreśliłem bardzo mocno, iż tak jak zawsze byliśmy zwolennikami polityki otwartych drzwi do UE, tak dzisiaj jako państwo realizujące prezydencję (w Radzie UE) wspieramy aspirację Czarnogóry do UE; Czarnogóra może z całą pewnością na to wsparcie liczyć” – zapewnił Duda. Dodał, iż Polska wspiera także analogiczne aspiracje pozostałych państw regionu Bałkanów Zachodnich, jak również Ukrainy i Mołdawii.

Prezydent przypomniał też, iż Polska i Czarnogóra współpracują w ramach NATO, czarnogórskie kontyngenty wojskowe obecne są na wschodniej flance – w natowskich kontyngentach w Bułgarii i na Łotwie.

„Dziękujemy za zrozumienie, iż ci żołnierze są tutaj dzisiaj potrzebni, aby razem z innymi naszymi sojusznikami, partnerami NATO pokazywać jedność i solidarność, i jednoznacznie wskazywać na to, iż art. 5 (Traktatu północnoatlatyckiego) jest pamiętany i jest tym, co najbardziej znaczące w tej więzi sojuszniczej” – mówił Duda, podkreślając jednocześnie znaczenie budowania przez każdego z sojuszników własnego potencjału obronnego.

Podkreślił też, iż prezydent Milatović wyraził wolę zacieśniania współpracy Czarnogóry z Inicjatywą Trójmorza. Duda dziękował za to i wyraził zarazem nadzieję, iż „stowarzyszenie Czarnogóry z Trójmorzem będzie mogło zostać ogłoszone w trakcie zbliżającego się, kwietniowego szczytu w Warszawie”. Ze względu na zasady działania Trójmorza, pełne włączenie tego kraju do Inicjatywy będzie jednak możliwe dopiero, gdy Czarnogóra stanie się pełnoprawnym członkiem UE – do tej pory może być jedynie państwem stowarzyszonym.

Prezydent zwrócił także uwagę na dwustronne relacje Polski i Czarnogóry, m.in. na atrakcyjność tego kraju dla polskich turystów. Zaprosił jednocześnie do Polski turystów z Czarnogóry.

Milatović podkreślał rolę polskiej prezydencji w Radzie UE oraz polskiego wsparcia dla integracji Czarnogóry ze Wspólnotą. Podkreślił, iż Polska jest dla Czarnogóry ważnym partnerem, tak w relacjach dwustronnych, jak i w organizacjach międzynarodowych. „To dzisiejsze spotkanie jest dodatkowym sygnałem z Polski wobec Czarnogóry, iż nasza obecność w Unii jest w pełni uzasadniona. Postawiliśmy sobie ambitny cel, ale myślę, iż jest on realny – do 2028 roku chcemy zostać 28. krajem UE” – oświadczył.

Prezydent Czarnogóry dodał, iż jego kraj bardzo docenia zaangażowanie Polski w NATO i kwestie bezpieczeństwa w Europie. Milatović zwrócił także uwagę na kwestię współpracy gospodarczej; zaprosił polskich przedsiębiorców do inwestowania w Czarnogórze.

Podziękował też prezydentowi Dudzie za zaproszenie na szczyt Trójmorza i wsparcie w uzyskaniu statusu państwa stowarzyszonego z Inicjatywą.

Prezydent Milatović przyjechał do Polski, by wziąć udział w poniedziałkowych uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. We wtorek przybył z wizytą do Warszawy, gdzie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, a następnie z prezydentem Dudą.

Czarnogóra prowadzi prozachodnią i proeuropejską politykę de facto od uzyskania niepodległości w 2006 roku. W 2017 roku dołączyła do NATO, w tej chwili jest także uznawana za najbardziej zaawansowanym krajem Bałkanów Zachodnich na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.

mml/mok/PAP

Idź do oryginalnego materiału