Prezes-kandydat poparł inicjatywę muzeum

wschodni24.pl 1 miesiąc temu

Trwa walka o dalsze funkcjonowanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie (w organizacji). Dzisiaj w Chełmie pojawił się prezes IPN i kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, który popiera powstanie instytucji przy Hrubieszowskiej.

Karol Nawrocki dziękował władzom Chełma za inicjatywę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, z kolei prezydent Jakub Banaszek przypomniał, iż przedsięwzięcie realizowane jest od dawna, bo już warunkiem otrzymania dotacji na zakup nieruchomości było utworzenie w niej muzeum.

-Polska potrzebuje muzeum, potrzebuje tego miejsca, by budować świadomość prawdy o zachowaniu ukraińskich nacjonalistów ale też by nie pozwolić zapomnieć o ponad 120 tys. ofiar.Ludobójstwo wołyńskie to zbrodnia okrutna, zbrodnia sąsiedzka zbrodnia która potrzebuje troski i pielęgnowania pamięci. Powstanie tego muzeum jest niezbędne do tego, abyśmy w przyszłości budowali nasze relacje z państwem ukraińskim i abyśmy budowali te relacje naprawdę – powiedział podczas konferencji Karol Nawrocki, prezes IPN.

Prezydent Chełma przypomniał, iż teren przy Hrubieszowskiej został nabyty dzięki dotacji z budżetu państwa, warunkiem jej utrzymania było utworzenie wspomnianego muzeum. Kiedy po wyborach w 2023 roku miasto podpisało umowę na współprowadzenie i realizację tej inwestycji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiły się głosy, za pośrednictwem mediów, iż jest to tak zwany skok na kasę, projekt na po wyborach.

-Nikt nie brał pod uwagę, iż proces rozpoczął się 4 lata wcześniej, iż dostaliśmy wcześniej dotacje na zakup tej nieruchomości, iż w lipcu 2023 roku ogłosiliśmy koncepcję i ministerstwo poinformowało nas, iż podejmie się współprowadzenia instytucji i będzie partycypować w inwestycji. Nikt nie brał pod uwagę, iż rada miasta jednogłośnie powołała muzeum do życia – przypomniał Banaszek. – W tamtym momencie wszystkich nas łączył jeden cel – upamiętnić ofiary, które leżą w bezimiennych grobach i jednocześnie stworzyć miejsce szczególne, bo grzechem zaniechania III Rzeczypospolitej jest z jednej strony brak ekshumacji, a z drugie strony, iż nie ma prawdziwych miejsc upamiętnienia, a o ile powstają inicjatywy, to zawsze wokół nich jest szum, kontrowersje i tak naprawdę zmowa milczenia.

Jak wygląda w tej chwili sytuacja finansowania muzeum? Zdaniem prezydenta Jakuba Banaszka rozwiązanie umowy przez ministerstwo było bezzasadne, ponadto nie konsultowane z innymi resortami. Decyzja, jak wyjaśnił prezydent Chełma, była podjęta uznaniowo, bez analiz.

Grupa posłów PiS złożyła na ręce marszałka Sejmu projekt uchwały wzywający władze Polski do dołożenia wszelkich starań na rzecz realizacji projektu i uruchomienia Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Prezydent Chełma zapowiedział, iż zwróci się do wszystkich klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się też informacje o tym, iż miasto chce zlecić negocjacje z ministerstwem kancelarii prawnej, licząc na to, iż uda się dojść do porozumienia. jeżeli nie, sprawa prawdopodobnie trafi do sądu.

Idź do oryginalnego materiału