Premiera Performansu Stypendium Oskara Lasoty

1 tydzień temu
Zdjęcie: Premiera Performansu Stypendium Oskara Lasoty 


Forma Manifesto to intymne zdarzenie artystyczne lalkarza, który w obliczu współczesnego XXI wieku i jego wszelkich możliwości przygląda się sobie i obecnej sytuacji młodych ludzi sztuki. Oskar Lasota balansuje pomiędzy światem abstrakcyjnej wyobraźni i całkowicie realnym spojrzeniem na istotne dla niego kwestie artyzmu, lalkarstwa i dochodzi do tematu tożsamości kulturowej oraz walczy z trudnosciami, jakie niosą ze soba uprzedzenia czy stereotypy.

Performatywny kolaż słowno animacyjny obnaża przed widzami eksperymentalną drogę do ożywienia animantu i spotkania z formą.

Czy mimo postępu czasu forma jest przez cały czas nieustannie jedną z najcenniejszych przestrzeni do wyrażania w sposób nietypowy ważnych, aktualnych dla społeczeństwa i artystów kwestii? Czy lalka jest dziś postrzegana w pełni pozytywnie? Jak istotne jest wsłuchiwanie się w manifest wrażliwości młodych artystów i traktowanie ich jako źródło inspiracji?

Premiera Performansu Stypendium Oskara Lasoty

Performer poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania stawiane środowisku lalkarskiemu i pokazuje metaforycznie z jak dużymi wyrzeczeniami wiąże się dziś bycie częścią sztuki. Wyciąga rownież przed szereg istotne, ale z czasem zapomniane już wartości. Splot różnych zdarzeń wypełnia istota prawdy i obecnej podczas zdarzenia myśli, instynktu czy organiczność.

Tekst, koncepcja i wykonanie: Oskar Lasota

Muzyka: Michał Dąbrowski

Plakat: Dagmara Lasota

Specjalne podziękowanie dla Teatru Baj w Warszawie za użyczenie lalek do performansu.

PERFORMANS ZREALIZOWANO DZIĘKI STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ, UPOWSZECHNIANIA KULTURY I OPIEKI NAD ZABYTKAMI.

Oskar Lasota – aktor, performer, lalkarz, młody naukowiec. Dotychczas zagrał wiele ról teatralnych i filmowych w Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W 2022 roku uzyskał tytuł magistra sztuki na kierunku aktorskim w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku. w tej chwili jest aktorem Teatru Baj w Warszawie. W 2021 roku związał się z Pracownią Teatralną w Białymstoku, gdzie prowadzi autorskie zajęcia artystyczne z aktorstwa oraz pogłębiania własnej świadomości. W swojej twórczości poszukuje uniwersalnego języka, który kieruje jednocześnie do wszystkich pokoleń oraz zaznacza, iż współodczuwać i interpretować sztukę może każdy, bez narzucania zasad, kluczy czy ustalonych przez kogoś znaczeń. Prowadzi badania nad prawdą w sztuce oraz siłą emocji artysty. W 2021 roku wraz z Michałem Dąbrowskim wydał w Białymstoku płytę #ProjektAnnaMarkowa, która jest przykładem nowoczesnej interpretacji wierszy poetki Anny Markowej i połączeniem klasyki z elektroniczną muzyką. Otrzymał w 2023 roku Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Podlaskiego za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Wybitne Osiągniecia Artystyczne, Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców, Nagrodę Publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz był finalistą Konkursu o Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok. Dzięki wygranej w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Perły nauki” dla wybitnie uzdolnionych absolwentów z przeznaczeniem na badania naukowe i twórczość artystyczną prowadzi autorskie badania naukowe nad Teatrem formy w sztuce performansu, gdzie pełni rolę kierownika projektu.

Idź do oryginalnego materiału