Premier zareagował na medialne ustalenia ws. ataku hakerskiego. "Nie pozwolimy"

6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl


"Nauczeni doświadczeniem z ostatnich lat w Polsce i w innych państwach Europy nie pozwolimy na obcą ingerencję w nasze wybory" - napisał Donald Tusk na X. Z czym związana jest ta deklaracja?
Atak hakerski przed wyborami parlamentarnymi w Polsce: W poniedziałek 16 grudnia "Gazeta Wyborcza" opisała, iż agitacja wyborcza na rzecz Prawa i Sprawiedliwości kilka dni przed wyborami parlamentarnymi miała być efektem ataku hakerskiego na rzecz rosyjskiego wywiadu. Chodziło m.in. o SMS-y o treści "GlosujNaPiS!". Premier Donald Tusk skomentował te informacje na X. "Nauczeni doświadczeniem z ostatnich lat w Polsce i w innych państwach Europy nie pozwolimy na obcą ingerencję w nasze wybory. Sprawą zajmie się na najbliższym posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych" - zapewnił szef rządu.


REKLAMA


Ustalenia ABW i prokuratury: Właściciel spółki, z której wysyłano SMS-y, przyznał, iż był to atak hakerski i mówił, iż atakujący "mieli własną bazę numerów telefonów". Zaatakowana została też firma, odpowiedzialna za wyświetlanie komunikatów na ekranach (infokioskach) w galeriach handlowych. Służby ustaliły, iż adresy IP, z których prowadzono obie akcje, są przypisane do szwedzkiego operatora internetowego oraz Nord VPN. Usługą VPN zarządza firma zarejestrowana w Panamie. Prokuratura Krajowa oceniła, iż mogło dojść do "prowadzenia na rzecz obcego wywiadu dezinformacji polegających na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, a celem ataku hakerów było "wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju RP". To nowy rodzaj szpiegostwa wpisany do Kodeksu karnego.


Zobacz wideo Donald Tusk nie spodziewał się ciosu z tej strony. To było starcie roku 2024


Wybory prezydenckie w 2025 roku: Najbliższe wybory w Polsce to wybory prezydenckie. Marszałek Sejmu ogłosi datę głosowania w styczniu 2025 roku. Sam Szymon Hołownia jest jednym z kandydatów, którzy zadeklarowali, iż wezmą udział w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego. Start w wyborach ogłosili również: Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu w Lewicy, Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów, Sławomir Mentzen z Konfederacji, prezes IPN-u Karol Nawrocki, popierany przez PiS, Piotr Szumlewicz, działacz związkowy i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, kandydat KO.
Więcej na ten temat przeczytasz w tekście "'GW': Atak hakerski przed wyborami parlamentarnymi. Prawie 200 tys. SMS-ów 'GlosujNaPiS!'".Źródło: X/@donaldtusk
Idź do oryginalnego materiału