W czwartek 10 kwietnia 2025 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie odbyły się prawybory prezydenckie. To element tradycji szkoły, która regularnie angażuje młodzież w ćwiczenia obywatelskie. Choć głosy nie mają wpływu na rzeczywiste wyniki wyborów w Polsce, uczniowie i nauczyciele potraktowali sprawę poważnie.
– Nie wszyscy z nas mogą już głosować w wyborach powszechnych, ale to nie znaczy, iż nie mamy zdania – mówi jedna z uczennic klasy drugiej. – Dla nas to coś więcej niż zabawa. Chcemy się czegoś nauczyć i być traktowani jak obywatele.
Frekwencja lepsza niż w niejednych wyborach samorządowych
Organizatorzy wydarzenia nie kryją zadowolenia. Frekwencja była bardzo wysoka – zwłaszcza wśród klas pierwszych, gdzie aż 74% uczniów oddało głos. Rekord frekwencyjny padł jednak w klasie II D, gdzie do urn poszło aż 85% uczniów.
– Niektórzy przyszli tylko po to, żeby zagłosować. choćby jeżeli tego dnia nie mieli lekcji – mówi jeden z nauczycieli zaangażowanych w organizację głosowania.
Jak głosowali uczniowie?
Młodzi gorzowianie najchętniej stawiali na Rafała Trzaskowskiego, który zdobył około 40% głosów uczniowskich. Tuż za nim uplasował się Adrian Zandberg z wynikiem około 30%. Na trzecim miejscu znalazł się Sławomir Mentzen – 16%.
Dalsze miejsca:
Szymon Hołownia – 3,7%
Karol Nawrocki – 3,4%
Pozostali kandydaci – pojedyncze głosy
Nauczyciele postawili na stabilność
W głosowaniu pracowników szkoły wynik był jeszcze bardziej jednoznaczny. Rafał Trzaskowski zdobył 61% głosów, wyprzedzając Sławomira Mentzena (18%) oraz Karola Nawrockiego (11%). Głosy oddano także na Szymona Hołownię (7%) oraz innych kandydatów.
Praktyczna lekcja demokracji
Choć to tylko szkolne prawybory, mają one realną wartość edukacyjną. Młodzież poznaje programy kandydatów, uczy się weryfikować informacje i przede wszystkim – ćwiczy obywatelską odpowiedzialność.
– Demokracji nie trzeba się uczyć z podręczników. Wystarczy w niej uczestniczyć – podsumował jeden z nauczycieli.
{poll_228}