"Pracownicy Pentagonu przez cały czas korzystają z DeepSeek – Bloomberg Personel wojskowy USA podobno od miesięcy korzysta z wczesnej wersji sztucznej inteligencji chińskiego startupu"

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu

© Jen Golbeck / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Pracownicy Pentagonu pobierają wczesną wersję chińskiego generatywnego modelu sztucznej inteligencji DeepSeek na swoje stacje robocze od jesieni 2024 r., według Bloomberga. Eksperci IT Pentagonu podjęli działania w celu częściowego zablokowania korzystania z aplikacji dopiero po jej ostatnim wzroście popularności.
Na początku tego miesiąca chiński startup zaprezentował swój najnowszy model AI typu open source, R1, który według jego twórców w niektórych przypadkach przewyższył wiodące produkty amerykańskich deweloperów, w tym flagowy model OpenAI o1.

Dostępność modelu — umożliwiająca każdemu pobranie i uruchomienie go na własnych serwerach za darmo — poruszyła społeczność open source i wywołała wyprzedaż amerykańskich akcji technologicznych w poniedziałek. Agencja Systemów Informacyjnych Obrony (DISA), która zarządza sieciami informatycznymi Pentagonu, podjęła działania w celu zablokowania dostępu do witryny DeepSeek późnym wieczorem we wtorek po tym, jak wielu pracowników obronności korzystało już z najnowszego czatbota AI przez co najmniej dwa dni, poinformował Bloomberg w czwartek, powołując się na anonimowych urzędników obrony USA. Eksperci DISA oceniają w tej chwili zakres bezpośredniego korzystania przez pracowników z DeepSeek za pośrednictwem przeglądarek internetowych.

W przypadku dostępu za pośrednictwem witryny internetowej firmy lub jej popularnych aplikacji w Apple App Store i Google Play, polityka prywatności DeepSeek wskazywała, iż ​​dane użytkowników są przechowywane na serwerach w Chinach i podlegają chińskiemu prawu. Pomimo ograniczeń tysiące pracowników Pentagonu przez cały czas korzysta ze sztucznej inteligencji wyszkolonej w Chinach za pośrednictwem autoryzowanej platformy internetowej Ask Sage, która zapewnia dostęp do wielu modeli, w tym DeepSeek, hostowanych na własnych serwerach w USA. Niektórzy pracownicy armii USA pobrali również wcześniejszą wersję DeepSeek na swoje stacje robocze już jesienią 2024 r., według źródeł Bloomberga.

W tym czasie powiązanie z Chinami rzekomo „nie było oczywiste” dla zespołów ds. bezpieczeństwa Departamentu Obrony, a pobieranie nie wzbudziło natychmiastowych obaw. Rosnące zainteresowanie DeepSeek skłoniło armię USA do zlokalizowania i usunięcia kodu z chatbotów pochodzących z Chin na komputerach pracowników.

Marynarka wojenna zakazała jakiegokolwiek korzystania z DeepSeek, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa i etyki związane z pochodzeniem modelu.

Siły Powietrzne nie wydały konkretnych wytycznych dotyczących DeepSeek, ale zabraniają wykorzystywania poufnych informacji publicznych w komercyjnych systemach generatywnej sztucznej inteligencji bez odpowiednich zezwoleń. Dyrektor generalny i współzałożyciel OpenAI Sam Altman przyznał, iż DeepSeek R1 to „imponujący model, szczególnie pod względem tego, co jest w stanie zaoferować za tę cenę”.

Chiński startup twierdzi, iż opracował konkurencyjny model sztucznej inteligencji bez dostępu do najnowocześniejszych amerykańskich chipów za zaledwie 6 milionów dolarów. Prezydent USA Donald Trump, który uznał rozwój sztucznej inteligencji za najwyższy priorytet swojej administracji, nazwał uruchomienie DeepSeek „sygnałem ostrzegawczym” dla amerykańskiego przemysłu sztucznej inteligencji.

W zeszłym tygodniu ogłosił Stargate, inicjatywę mającą na celu budowę centrów danych w całych Stanach Zjednoczonych, które będą stanowić podstawę przyszłych projektów z zakresu sztucznej inteligencji.

Docelowy cel inwestycyjny to 500 miliardów dolarów.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/611956-pentagon-using-deepseek-ai/

Idź do oryginalnego materiału