Lekarz, grafik komputerowy, programista, księgowa, trener personalny i dietetyk — tak prezentuje się ścisła czołówka najbardziej popularnych zawodów w Polsce. Liczba kandydatów aplikujących na dane stanowisko nierzadko wprawia rekruterów w osłupienie, dlatego wcale nie dziwi nas fakt, iż w Świdnicy rośnie zainteresowanie mniej typowymi profesjami.

Jakie są najbardziej zaskakujące zawody lokalnych specjalistów zamieszkujących w tej części Dolnego Śląska? Poznaj odpowiedź na to pytanie!
Najbardziej interesujące profesje lokalnych specjalistów — które oferty pracy w Świdnicy przyciągają uwagę?
Ambasador jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie, którego zakres obowiązków obejmuje prezentowanie innowacyjnych rozwiązań, budowanie relacji z klientami, a także dbanie o widoczność i pozytywny wizerunek firmy premium. Możliwość zatrudnienia na stanowisku prawdziwego wirtuoza kuchni, który doskonale wie, jak łączyć ze sobą poszczególne smaki, aby stworzyć wyjątkowe dania pozostające w pamięci przez długie lata – to tylko dwa przykłady wyjątkowych profesji czekających na idealnego kandydata w Świdnicy.
W mieście wchodzącym w skład Aglomeracji Wałbrzyskiej niebanalnych ofert pracy zdecydowanie nie brakuje, ponieważ to właśnie w tej części Dolnego Śląska poszukiwani są:
- dekarze specjalizujący się w wykonywaniu konstrukcji dachowych, montażu wykończeń metalowych i innych pracach dekarskich,
- stolarze i cieśle szalunkowi do betoniarni,
- technicy linii produkcyjnej,
- trakowi,
- technolodzy wydziałowi,
- projektanci 3D,
- skrobacze,
- inżynierzy ds. testowania układów elektrycznych,
- operatorzy ekstrudera,
a ponadto również pomocnicy operatora, których zakres obowiązków to obsługa maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, kontrola jakościowa wyrobów oraz odbiór i znakowanie towarów z linii produkcyjnej, Nie brakuje także zaskakujących propozycji dla osób nieposiadających jeszcze doświadczenia zawodowego lub tych, którzy chcą po prostu dorobić — na nich czeka np. w 100% zdalna praca polegająca na obsłudze firmowego czatu.
Jakie zawody są najpopularniejsze na Dolnym Śląsku?
Wcześniej wspomnieliśmy o najbardziej nietypowych czy wręcz zaskakujących profesjach lokalnych specjalistów, jednak w Świdnicy rynek pracy bynajmniej nie skupia się tylko i wyłącznie na niebanalnych zawodach. W powiecie świdnickim mamy bowiem do czynienia zarówno z nadwyżką, jak i z deficytem kandydatów na wybrane stanowiska pracy z różnych branży.
Zgodnie z najnowszymi danymi zamieszczonymi w „Barometrze Zawodów” przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w aż 43 profesjach już lada moment będzie brakować pracowników.
Mowa tutaj, chociażby o:
- blacharzach oraz lakiernikach samochodowych,
- elektrykach,
- kierownikach budowy,
- mechanikach i monterach maszyn oraz urządzeń,
- kierowcach samochodów ciężarowych,
- nauczycielach przedmiotów ogólnokształcących,
- operatorach urządzeń dźwigowo-transportowych,
- psychoterapeutach,
- pracownikach socjalnych,
a także programistach, pracownikach robót wykończeniowych w budownictwie, specjalistach ds. HR oraz pracownikach służb mundurowych czy projektantach i administratorach baz danych.
Jeżeli zaś chodzi o nadwyżkę, tutaj mamy niestety niezbyt dobre wiadomości dla rzemieślników specjalizujących się w obróbce szkła i metali szlachetnych. To właśnie wśród tej grupy liczba osób poszukujących pracy znacząco przewyższa ilość dostępnych wakatów. Sytuacja ta jest skutkiem zamknięcia słynnego Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, która nieprzerwanie funkcjonowała przez ponad 160 lat i stała się jednym z symboli Dolnego Śląska.
Gdzie warto szukać pracy? Mieszkańcy Świdnicy coraz częściej znajdują zatrudnienie dzięki ofertom zamieszczonym na stronie MegaPraca.pl. W specjalnie dedykowanej sekcji można znaleźć tutaj ogłoszenia zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i chcą zdobyć cenne na rynku pracy doświadczenie, jak i oferty dla kandydatów z dłuższym stażem, którzy są prawdziwymi ekspertami w swojej branży.
/Artykuł sponsorowany/