Poznań zyska nową atrakcję. To gratka dla miłośników historii i polskiego dziedzictwa

4 dni temu
W Poznaniu trwa budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Imponujący projekt ma upamiętnić jeden z nielicznych zwycięskich zrywów niepodległościowych. To "miejsce kultywowania pamięci o wspólnym dziedzictwie". Sam budynek stanie na terenach o dużym znaczeniu symbolicznym.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu zaprojektowała pracownia architektoniczna WXCA, która na swoim koncie ma także nagradzany budynek Muzeum Historii Polski. Jak poinformowano w materiałach prasowych, nowy obiekt upamiętniający "patriotyczny zryw i historyczne zwycięstwo Wielkopolan" z lat 1918-1919 powstaje na stokach Wzgórza Świętego Wojciecha. Gmach stanie w sąsiedztwie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, co wyłącznie zwiększa wartość symboliczną tego miejsca. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się na przełomie 2023 i 2024 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]


Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Powstaje miejsce spotkań i refleksji
Koncepcja warszawskiej pracowni WXCA zakłada podział obiektu na cztery nieregularne bryły skupione wokół centralnego, okrągłego dziedzińca. Zgodnie z założeniami nowa przestrzeń ma jednoczyć i symbolizować wspólnotę Wielkopolan, którzy niegdyś stanęli do walki o niepodległość. Muzeum będzie miejscem spotkań, pamięci oraz refleksji.


Okrągły, otwarty plac może stać się naturalną przestrzenią zgromadzeń, polem zacieśniania interakcji i relacji społecznych. Proponując taki układ przestrzenny, architekci symbolicznie przypominają o początkach polskiej państwowości, której kolebką jest właśnie Wielkopolska: o grodach i osadach, w których tworzyły się pierwsze społeczności


- poinformowano w materiałach prasowych. W pierwszym etapie przeprowadzono prace przygotowawcze, oraz geotechniczne. Aktualnie osoby odpowiedzialne za budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego skupiają się na konstrukcji kondygnacji podziemnych obiektu. Projekt zakłada, iż te mają pomieścić przestrzeń wystawy stałej o powierzchni prawie 3 tys. mkw.


Do tej pory większość prac toczyła się w głębi ziemi. Działka, na której zlokalizowana jest siedziba muzeum, stanowi wyzwanie pod kątem parametrów technicznych, dlatego ostatni rok stanowił jedno z największych wyzwań konstrukcyjno-realizacyjnych tej inwestycji. Aktualnie kształtów nabiera część podziemna muzeum, co zobaczyć mogą mieszkańcy Poznania, którzy z zainteresowaniem śledzą postępy na placu budowy. Ta część będzie sercem muzeum - miejscem wystawy stałej. Ściany okalające kolistą przestrzeń centralną zostały już zaszalowane i w większości wylane. W tym momencie prowadzone są prace przygotowawcze, które umożliwią wykonanie kopuły, czyli zasklepienia przestrzeni centralnej. Będzie to jeden z najciekawszych etapów realizacji części podziemnej muzeum


- wyjaśnia architekt Adam Mierzwa z pracowni architektonicznej WXCA, cytowany w komunikacie prasowym.


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Dziedzictwo, o którym należy pamiętać
Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma być nie tylko przestrzenią wystawienniczą i miejscem przechowywania pamiątek z przeszłości. Celem obiektu jest "kultywowania pamięci o wspólnym dziedzictwie" oraz zwiększanie tożsamości regionalnej.


Zobacz też: Mają najtańsze noclegi w Europie. Polskie miasto triumfuje na liście podróżniczej "taniochy"


Historia Powstania Wielkopolskiego przypomina nam o wartości wspólnoty - źródłem jego sukcesu było silne poczucie przynależności Wielkopolan do polskiej społeczności, u podstaw którego leżała współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi. Te same wartości były punktem wyjścia dla koncepcji muzeum, w którego centrum jest miejski plac - przestrzeń publicznej debaty pogłębiającej społeczne relacje. Dzięki koncepcji opartej na potrzebie stworzenia ważnej przestrzeni publicznej muzeum ma szansę stać się nie tylko miejscem opowiadania historii, ale również istotnym miejscem wymiany myśli dla obecnych mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Zaaranżowana w ten sposób przestrzeń może pomóc w budowaniu zintegrowanej społeczności o lepszym stopniu porozumienia, zdolnej do stawienia czoła współczesnym kryzysom. W tak niespokojnych czasach, jakie mamy obecnie, w których chaos informacyjny i polaryzacja społeczna generują poważne zagrożenia dla ludzkości, prawdziwy kontakt między ludźmi i spotkanie twarzą w twarz są niezwykle potrzebne jako alternatywa dla wirtualnej komunikacji


- komentuje architektka Małgorzata Dembowska. W muzeum znajdzie się między innymi wystawa stała poświęcona zwycięskiemu zrywowi, której koncepcje opracuje firma Trias Avi. Wszelkie prace dotyczące inwestycji mają potrwać do końca grudnia 2026 roku. Całkowity koszt realizacji projektu, obejmujący zarówno budowę obiektu, jak i przygotowanie wystawy stałej, szacowano na 375 milionów złotych. Środki na ten cel pochodzą z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału