POZNAŃ: Kongres Deweloperski – O przyszłości branży nieruchomości

1 rok temu

Kilkanaście paneli dyskusyjnych, ring ekonomistów, debata o mieszkalnictwie w programach politycznych partii, wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro za najlepszą realizację architektoniczną, warsztaty foresightowe, czy prelekcja twórcy idei „15-minutowego miasta” profesora Carlosa Moreno – tak zapowiada się największa w Polsce impreza branżowa sektora real estate.


800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych wezmą udział w piątej edycji Kongresu Deweloperskiego, która odbędzie się 18 października w Poznań Congress Center.

Udział w panelach dyskusyjnych zapowiedziało ponad 60 ekspertów. Porozmawiają o tym, co czeka rynek nieruchomości, jak poradzi sobie z ochłodzeniem, gdzie firmy deweloperskie mogą szukać finansowania, czy czeka nas dogęszczanie miast, czy ucieczka poza ich granice.

Miasta, w których wszystko da się załatwić w kwadrans

Tytuł tegorocznej edycji Kongresu to „Miasta Jutra”. Prelegenci poruszą tematy związane z przyszłością urbanistyki, smart cities i mobilnością. Gościem specjalnym wydarzenia jest francusko-kolumbijski badacz prof. Carlos Moreno, twórca idei „miasta 15-minutowego”. To naukowiec o międzynarodowej renomie, specjalizujący się w badaniu współczesnych wyzwań metropolii. Zdobył światową popularność dzięki badaniu zagadnień skoncentrowanych na inteligentnym i zrównoważonym mieście. Jest dyrektorem naukowym w Uniwersytecie Sorbońskim w Paryżu w Katedrze „Przedsiębiorczość – Terytorium – Innowacje”.

Już po raz piąty spotykamy się na Kongresie Deweloperskim. Tegoroczna edycja wydarzenia nosi tytuł „Miasta Jutra” i to właśnie o przyszłości polskich miast będziemy dyskutować w Poznaniu. To my deweloperzy mamy ten przywilej, iż możemy kształtować je tak, aby były nie tylko przyjazne ich obecnym użytkownikom, ale również przyszłym pokoleniom. – mówi Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Idee prof. Carlosa Moreno zmieniły myślenie urbanistów na całym świecie. Koncepcja „15-minutowych miast” zakłada, takie przemodelowanie miejskiej infrastruktury, by zapewnić mieszkańcom dostęp do podstawowych usług, czy produktów, a także możliwość przemieszczania się do miejsca pracy w zaledwie kwadrans. Oznacza to iż sklepy, punkty usługowe, placówki medyczne i edukacyjne powinny się znaleźć w odległości, którą można pokonać pieszo lub rowerem w trakcie 15-minutowej drogi. To oznacza ograniczenie emisji spalin i hałasu oraz pozwala przywrócić mieszkańcom część przestrzeni miejskiej zajmowanej dotąd przez auta.

Debata prezydentów

W programie znajdzie się także debata prezydentów miast. Wezmą w niej udział m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa i Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku oraz wiceprezydent Łodzi – Adam Pustelnik. Włodarze porozmawiają o tym, co znaczy mądrze urbanizować i jak do budowania lepszych miejsc do życia zaprzęgnąć inwestorów. Będzie to też wymiana doświadczeń i recept na tworzenie miejsc atrakcyjnych dla mieszkańców, spójnych z wizją rozwoju miast i jednocześnie ekonomicznie opłacalnych.

Finał konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. J.B. Quadro

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. Wśród jej laureatów są twórcy takich ikon poznańskiej architektury jak Stary Browar, biurowiec Bałtyk czy odtworzona „kamienica żelazko”. W 24. edycji organizatorzy (Miasto Poznań przy współudziale: SARP – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Inicjatora Nagrody – UWI Inwestycje S.A.) otrzymali 15 zgłoszeń. Spośród nich jury wybrało finałową piątkę nominowanych. Podczas Kongresu dowiemy się do kogo trafi statuetka Jana Baptysty Quadro za realizacje w 2021 roku.

Mobilność i smart cities

Wiele rozmów będzie się toczyło wokół tematyki mobilności i smart cities. W programie znajdzie się m.in. debata pt. „Ruch w mieście przyszłości”. Goście będą dyskutować o tym, jak będziemy się przemieszczać w miastach przyszłości, w jaki sposób zwiększyć udział transportu ekologicznego i dostosować tkankę miast do transportu bezzałogowego.

Politycy o mieszkalnictwie

Nie zabraknie też tematyki mieszkalnictwa w ujęciu politycznym. W debacie na temat polityki mieszkaniowej w programach wyborczych wezmą udział Hanna Gill-Piątek z partii Polska 2050, Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej, Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Tomczak z PSL, prof. Waldemar Rogowski i dr Adam Czerniak. Goście omówią przedwyborcze programy poszczególnych partii i odpowiedzą na pytanie, które pomysły są warte realizacji. Będą się spierać, dlaczego przez lata nie udało się rozwiązać problemu niedoboru mieszkań i czy program „Mieszkanie dla Młodych” wart jest reaktywacji. Moderatorem tej dyskusji będzie Jarosław Kuźniar.

Co dalej z branżą nieruchomości?

Kongres to szansa, aby zyskać nową wiedzę, która może być pomocna w przejściu suchą stopą przez kryzys, w który wkracza branża – mówi Kacper Nosarzewski z firmy 4CF The FuturesLiteracy Company, która podczas kongresu przeprowadzi warsztaty foresightowe. Ich celem będzie zbudowanie średnioterminowych prognoz i scenariuszy przyszłości dla branży.

Scenariusze przyszłości polskich miast powstaną w trybie analizy istniejących źródeł i kolekcjonowania istotnych z punktu widzenia PZFD motywów oraz wątków pochodzących z ważniejszych raportów o tej tematyce, jak również z wyników 4 warsztatów przygotowawczych (koniunktura, społeczeństwo, środowisko, samorząd), w toku których 4CF analizować będzie bieżące trendy istotne dla prowadzenia działalności przez polskie firmy deweloperskie, a w szczególności możliwości ich zmiany w perspektywie najbliższych 5 lat. Każdy ze scenariuszy zostanie, poza ujęciem analitycznym, rozpisany jako swobodna narracja, zilustrowany oryginalnymi ilustracjami oraz wyprodukowany jako kilkuminutowy film w oparciu o ilustracje oraz lektora w języku polskim.

Kongres Deweloperski odbędzie się na terenie w Poznań Congress Center 18 października. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie www.kongresdeweloperski.pl

Partnerami wydarzenia są:

Partner szafirowy: MFinanse

Partner badania foresight: Skanska Residential Development Poland

Partner platynowy: H+H

Partnerzy srebrni: Aereco, nieruchomości-online.pl

Partner merytoryczny: JLL

Główny partner technologiczny: Otodom

Partner brązowy: Upper Finance Group, TPA, Cenatorium, Vastint

Partner gali kongresowej: Obido

Wystawcy: Aereco, nieruchomości-online.pl, 3Destate, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Integrum Management, Bank Nowy, MFinanse, Otodom

Patronaty:

Patronaty honorowe: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznań, Royal Danish Embassy

Patronaty instytucjonalne: Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, APPLIA Producent AGD, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Wielkopolska Izba Budownictwa, Polskie Okna i Drzwi, Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych, Polska Rada Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Polska Rada Centrów Handlowych, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej, Urban Land Institute, Związek Banków Polskich

Organizator: Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmujemy działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzeszamy 300 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jesteśmy członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracujemy stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywieramy istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału