Poznaliśmy laureatów „Świętokrzyskich Victorii”

1 rok temu
Zdjęcie: Poznaliśmy laureatów „Świętokrzyskich Victorii


Wacław Szarek – wójt Sędziszowa, miasto i gmina Piekoszów oraz firma Mesko S.A. – to laureaci XV edycji nagrody „Świętokrzyska Victoria”, przyznawanej przez marszałka województwa świętokrzyskiego. Wyróżnienie wręczane jest w trzech kategoriach: samorządność, osobowość i przedsiębiorczość. Jak mówił marszałek Andrzej Bętkowski, XV edycja „Świętokrzyskiej Victorii” jest radosnym jubileuszem.

– W historii samorządu 15 lat to dosyć pokaźna cyfra. Cieszymy się, iż możemy kontynuować tę dobrą tradycję, w której nagradzamy zarówno samorządy, jak i osobistości oraz przedsiębiorstwa, które nieustanie przyczyniają się do rozwoju naszego regionu – ocenił.

Statuetkę w kategorii samorządność, otrzymała gmina Piekoszów. Burmistrz Zbigniew Piątek stwierdził, iż już sama nominacja do przyznania Victorii, jest dla całego samorządu olbrzymią nobilitacją i wyróżnieniem.

– Cieszę się, iż nasza gmina została dostrzeżona. Daje to motywację do tego, aby jeszcze ciężej pracować na rzecz mieszkańców. To wszystko, co w ostatnim czasie udało nam się zrobić, postępy zmieniające gminę Piekoszów, zostało dostrzeżone także na zewnątrz, o tym świadczy decyzja kapituły. To nas niezmiernie cieszy i motywuje do dalszej pracy – dodał.

23.06.2023. Kielce. Gala XV edycji nagrody Świętokrzyska Victoria. Na zdjęciu: Zbigniew Piątek – burmistrza Piekoszowa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W kategorii osobowość „Świętokrzyską Victorię” otrzymał burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek. Samorządowiec zaznaczył, iż jest to dla niego olbrzymie wyróżnienie i satysfakcja.

– Po czterdziestu latach pracy zawodowej, w dużej części społecznej, cieszę się, iż takie wyróżnienie zostało mi przyznane. To ogromna radość, ale także zobowiązanie na rzecz dalszych wysiłków dla środowiska i ludzi – podkreślił.

Wacław Szarek przyznał, iż gmina Sędziszów mocno włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak dodał – było to olbrzymie wyzwanie dla całego samorządu. – Do Sędziszowa relokowanych było prawie 4 tysiące uchodźców z Ukrainy, spora część z nich została w naszym mieście – dodał.

W gali wręczenia „Świętokrzyskich Victorii” wziął udział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreślił, iż coroczne nagrody marszałka to wyróżnienie o olbrzymim znaczeniu.

– To uhonorowanie tych wszystkich, którzy wyróżniają się swoją działalnością w różnych dziedzinach naszego życia. To nie tylko przedsiębiorczość, czy działalność charytatywna, ale także wyjątkowe osobistości. Takie instytucje, samorządy i osoby indywidualne są motorem napędowym naszego społeczeństwa. Bardzo dobrze, iż samorząd województwa już po raz piętnasty wyłonił laureatów tych wyróżnień – powiedział.

W gali, która odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej wziął także udział poseł Mariusz Gosek, prezes świętokrzyskich struktur Suwerennej Polski, który ocenił, iż statuetki trafiły do tych osób i instytucji, które niewątpliwie przyczyniły się do rozwoju regionu.

– Na uwagę zasługuje m.in. laureat kategorii przedsiębiorczość, którym zostały zakłady zbrojeniowe Mesko S.A., produkujące m.in. słynne na cały świat Pioruny. W tym przypadku nie możemy mówić o zaskoczeniu, a zadowoleniu, ponieważ wszyscy nominowani przyczyniają się do tego, żeby o województwie świętokrzyskim mówić tylko dobrze – stwierdził.

23.06.2023. Kielce. Gala XV edycji nagrody Świętokrzyska Victoria. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Pruś – przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, doroczna gala wręczania statuetek „Świętokrzyskiej Victorii”, to niezwykle ważne wydarzenie. Jak stwierdził – piętnasta edycja to okazja do małego jubileuszu.

– Przyznawanie tych nagród, to wspaniała tradycja samorządu województwa, nie tylko w zakresie promocyjnym, ale także w czysto ludzkim dowartościowaniu tego, co laureaci dokonują w poszczególnych dziedzinach, samorządności, osobistości i przedsiębiorczości – ocenił.

Z okazji jubileuszu XV edycji nagrody, przyznane zostały także, w każdej z kategorii, wyróżnienia „Świętokrzyskiej Super Victorii”, które trafiły do laureatów wybranych przez kapitułę w poprzednich edycjach konkursu.

W kategorii osobowość jej laureatem został profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w kategorii samorządność: Gmina Chęciny, natomiast w kategorii przedsiębiorczość: Fabryka Kotłów „SEFAKO” S.A.

W ubiegłym roku laureatami „Świętokrzyskiej Victorii” zostali: Mirosław Gębski – starosta kielecki, gmina Solec Zdrój oraz Fabryka Kotłów „SEFAKO”.

Gwiazdą wieczoru podczas koncertu galowego był Ryszard Rynkowski.


Idź do oryginalnego materiału