Wygaszenie kolejnych bloków bełchatowskiej kopalni jest planowane na lata 2030-2035. Czy w miejscu dawnej kopalni węgla powstanie elektrownia atomowa? Prezes PGE GiEK przekonuje, iż “Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej”.
Był węgiel, będzie atom
W związku z koniecznością odchodzenia od paliw kopalnych w najbliższych latach dojdzie do wygaszenia większości elektrowni węglowych. Jedną z nich jest kopalnia w Bełchatowie, która już wyłączyła z eksploatacji blok nr 2, a w latach 2030-2035 planuje wyłączenie pozostałych bloków.
W najnowszym programie Polskiej Energetyki Jądrowej Bełchatów został wskazany jako jedna z dwóch preferowanych lokalizacji do budowy drugiej elektrowni atomowej. Propozycja ta zyskuje coraz większe poparcie, głównie ze względu na położenie miasta w centralnej części kraju. Za Bełchatowem przemawia również rozwinięta sieć drogowa, dostęp do wody, możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury oraz potencjał pracowniczy. Do takiego rozwiązania przekonuje m.in. Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK, koncernu będącego w posiadaniu bełchatowskiej kopalni.
– Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej – mówił Jacek Kaczorowski. – PGE GiEK S.A. opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych – rozwojowych dla kompleksu Bełchatów, takich jak siłownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie szczytowo-pompowe oraz źródła jądrowe i mała energetyka jądrowa.
Aby doszło do budowy elektrowni atomowej przeprowadzone muszą zostać badania geologiczno, tektoniczne oraz geologiczno-inżynierskie. W tym celu powołane zostało konsorcjum insytytucji projektowych i naukowych pod przewodnictwem AGH w Krakowie, w którego skład wchodzą również: Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Poltegor-Instytut – Państwowy Instytut Badawczy we Wrocławiu.
– Konsorcjum jest gwarantem wszechstronnego, rzetelnego i obiektywnego przeanalizowania dostępnych dokumentów źródłowych, materiałów i pomiarów dla opracowania analizy lokalizacyjnej – podkreślił prezes PGE GiEK.
Rozwój regionu i nowe miejsca pracy
Zwolennicy budowy elektrowni atomowej w Bełchatowie przekonują, iż inwestycja ta pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy, co przyczyni się do rozwoju całego regionu. Jak zauważa prezes PGE GiEK – Bałchatów od pół wieku ma udział w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego kraju, a energetyka jądrowa pozwoli na wpisanie miasta w “obowiązujący w tej chwili na świecie trend w transformacji energetyki”. Poparcie dla projektu wyraziła również strona związkowa. Arkadiusz Błaszczyk ze Związku Zawodowego “Kadra” zapewniał, iż górnicy są gotowi na zmiany i przebranżowienie.
– Budowa elektrowni jądrowej daje szansę na utrzymanie tysięcy miejsc pracy. Dlatego na sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęliśmy uchwałę, w której wyraziliśmy poparcie dla atomu w Bełchatowie. To stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie i bez względu na partyjne barwy, ponieważ kwestia transformacji energetycznej w regionie bełchatowskim to nasza wspólna odpowiedzialność – podkreśliła wiceprzewodnicząca sejmiku Magdalena Spólnicka.
Źródło: belchatow.naszemiasto.pl, pap.pl, powiat-belchatowski.pl, cire.pl, smoglab.pl
Fot. Canva