Powstaje plan ogólny dla Kielc. Każdy może się wypowiedzieć

7 miesięcy temu
Zdjęcie: Ratusz prezentuje budżet na przyszły rok


Do końca lutego, kielczanie mogą zgłaszać wnioski do projektu planu ogólnego dla miasta, nad którym pracę rozpoczynają urzędnicy.

Dokument będzie w przyszłości podstawą do wydawania decyzji, między innymi o tym gdzie mogą powstawać nowe bloki.

Plan ogólny to nowe narzędzie, które stanie się strategicznym dokumentem planowania przestrzennego. Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc informuje, iż jego stworzenie narzuca nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

– Plan ogólny będzie przygotowywany dla całego miasta z wyłączeniem terenów zamkniętych, takich, jak na przykład tory kolejowe. Na podstawie planu będą wydawane decyzje o warunkach zabudowy, jak również pozwolenia na budowę. Muszą one być zgodne z planem ogólnym – mówi.

Obowiązujące dziś studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest w tej chwili podstawowym dokumentem, określającym lokalne zasady zagospodarowania przestrzeni. W przeciwieństwie do planu ogólnego nie ma jednak mocy prawnej.

– Plan ogólny będzie znacznie bardziej szczegółowy – zaznacza Aneta Grodzińska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kielce. Podkreśla, iż studium było w 2000 roku sporządzane na mapach topograficznych, w skali 1:10 000, bez działek. Natomiast plan ogólny będzie bardzo precyzyjny – w skali 1:1000 i na mapach ewidencyjnych z działkami.

Co więcej, na podstawie prognoz demograficznych, będzie można dodać do niego określoną liczbę terenów budowlanych. W planie ogólnym całe miasto zostanie podzielone na strefy z określonym przeznaczeniem i charakterem działalności. Nowością jest to, iż w nowym dokumencie nie przewidziano mieszania w obrębie jednej strefy zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej, co dziś jest praktykowane.

Mieszkańcy mogą mieć realny wpływ na ostateczny kształt planu ogólnego dla miasta. Do końca lutego, kielczanie mają czas na dostarczenie wniosków z własnymi uwagami bądź oczekiwaniami względem tworzonego dokumentu. Wnioski w postaci wypełnionego gotowego formularza można składać w postaci papierowej bądź w formie dokumentu elektronicznego.

Plan ogólny musi zostać przyjęty do końca 2025 roku i będzie podstawą do tworzenia planów miejscowych, bardziej szczegółowych.


Idź do oryginalnego materiału