Powódź 2024. Marszałek chce koordynować pomoc dla powodzian

5 dni temu

Konferencja w opolskim Urzędzie Marszałkowskim była poświęcona skutkom, które przyniosła powódź 2024, a także działaniom, które ciągle, na gorąco, mają zażegnać jej skutki. Dla chcących nieść pomoc ofiarom powodzi i potrzebującym pomocy zostanie uruchomiona infolinia pod nr 785320067, także adres mailowy [email protected].

– To kontakty do naszych pracowników, którzy zajmą się sieciowaniem – podkreśla Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego.

Powódź 2024 – pomoc. Marszałek: katastrofalne skutki

W konferencji wzięli udział wszyscy członkowie zarządu województwa, a także Barbara Kamińska, szefowa Departamentu Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO i Agnieszka Gabruk, szefowa opolskiego ROPS. Pojawili się również pierwsi chcący nieść pomoc: Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej, mec. Łukasz Wójcik z Izby Adwokackiej w Opolu, która chce udzielać bezpłatnej pomocy prawnej.

– Znaczną część naszego województwa powódź dotknęła najbardziej w kraju, ale też Europie Środkowej – podkreślił Szymon Ogłaza. – Jesteśmy ze wszystkimi, których dotknęły skutki tej katastrofy. A dotyczy to powiatów: głubczyckiego, nyskiego, krapkowickiego, prudnickiego. Tam mamy do czynienia z katastrofalnymi skutkami.

Dodał, iż Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego będzie miejscem koordynacji pomocy.

– Mamy problemy na drogach wojewódzkich, część z nich jest nieprzejezdna. Tam albo przelała się woda, albo w wyniku powodzi zostały zniszczone. A komunikaty o nieprzejezdnych drogach są zamieszczane na stronach Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, albo GDDKiA – mówił Ogłaza.

Odwołane pociągi do Nysy

Pojawiły się też problemy kolejowe, bo odwołano pociągi do Nysy, które zastąpiła komunikacja autobusowa. Niektóre pociągi odwołano, bo z terenów dotkniętych powodzią nie dotarły do pracy obsady pociągów.

– Przewozy Regionalne bezpośrednio informują, jak wygląda sytuacja na terenie województwa opolskiego. Jest ona trudna – przyznał marszałek. – I będzie trudna przez najbliższe tygodnie.

W Głuchołazach brakuje wody pitnej

Jak mówił, w Głuchołazach woda już opada. Natomiast teraz potrzeba tam wody pitnej. W mieście przez cały czas nie ma prądu, tamtejszy ZOL jest odcięty od świata. Również nieskomunikowana jest jedna część miasta z drugą. Zostanie tam najprawdopodobniej uruchomiona drezyna.

– Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi samorządowcami. A do nas, miejsca koordynacji pomocy, zgłasza się bardzo dużo osób, które chcą pomóc – mówił marszałek województwa.

Dlatego uruchamiamy infolinię 785320067, także adres mailowy [email protected], żeby organizacje, instytucje, czy sami mieszkańcy województwa kontaktowali się z nami.

Marszałek dziękował wszystkim służbom, które z narażeniem życia niosły pomoc powodzianom. Zwłaszcza strażakom i ratownikom medycznym, którzy ewakuowali szpital w Nysie.

Podziękował też samorządowcom.

– Bo to na nich spoczywała największa odpowiedzialność w ostatnich dramatycznych godzinach – podkreślił.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału