Powódź 2024: Bezzwrotne wsparcie dla kredytobiorców

1 dzień temu

Minister Finansów przedstawił m.in. możliwości wsparcia dla kredytobiorców i przedsiębiorców dotkniętych powodzią. Nowym rozwiązaniem jest spłata przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców 12-tu miesięcy rat kredytu hipotecznego dla osób dotkniętych powodzią.

Wsparcie dla powodzian – spłata rat kredytu i rozwiązania podatkowe

Premier zapowiadał, iż rząd pracuje nad rozwiązaniem, które odciąży kredytobiorców. Chodzi o osoby, które wskutek powodzi utraciły swoje domy i mają na nie kredyt hipoteczny. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia przy spłacie kredytu.

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców. Wsparcie będzie mogło być przyznane kredytobiorcy, który utracił chociażby czasowo możliwość korzystania z domu lub mieszkania. Wsparcie będzie polegało na spłacie przez fundusz wsparcia rat kredytobiorcy przez okres 12-tu miesięcy, bez względu na ich wysokość. Udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi – poinformował Minister Finansów podczas sztabu we Wrocławiu.

Trwają prace nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach również innych zobowiązań – nie tylko hipotecznych.

-Trwają prace – i są one już bardzo zaawansowane – nad systemem odraczania płatności rat nie tylko za kredyty i pożyczki hipoteczne, ale także gotówkowe oraz kredyty zaciągane przez małe i średnie firmy – tłumaczył Andrzej Domański.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek powodzi, mogą skorzystać z odroczenia i zwolnienia z opłat ZUS. Należy najpierw złożyć oświadczenie, iż zostali poszkodowani przez powódź.

– Przedsiębiorcy mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku, w terminie do 15 września 2025 roku. Do opłacenia w tym terminie składek nie będą naliczane żadne odsetki. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenie mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie – zaznaczył Minister.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać więcej informacji o ulgach w spłacie składek – 33 825 31 34 i 76 876 45 76.

Rząd pracuje nad rozporządzeniem, które wydłuży przedsiębiorcom dotkniętym powodzią terminy płatności za podatki VAT, PIT i CIT.

– Dzisiaj projekt rozporządzenia trafi do pilnych konsultacji. Oczekuję, iż jutro będzie gotowy do podpisu. W przypadku podatku VAT odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 roku. W zakresie podatków PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek na podatki płatnych od września (czyli należnych za sierpień, od sierpnia do grudnia tego roku). Przedsiębiorcy rozliczający ten podatek rozliczą go dopiero w rozliczeniu rocznym – mówił A. Domański.

Wiceminister Wiesław Szczepański będzie koordynował kwestie dotyczące współpracy rządowej i instytucjonalnej na rzecz powodzian.

Wszyscy, którzy chcą mieć pewność, iż ich pomoc trafi gwałtownie i we adekwatne miejsce, proszę o kontakt z MSWiA, z Wiceministrem Szczepańskim. Będziemy działali tak, aby gwałtownie i sprawnie ta pomoc docierała tam, gdzie trzeba – podkreślił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak.

Firmy, które przekazują środki finansowe lub rzeczowe, a także usługi na rzecz powodzian, objęte są 0% stawką VAT.

Środki finansowe na wsparcie i odbudowę

Wczoraj rząd wygospodarował kolejny 1 mld zł na wsparcie dla powodzian oraz odbudowę infrastruktury. To w sumie 2 mld zł zabezpieczone w budżecie państwa na ten cel.

Zniszczenia i straty po powodzi są ogromne. w tej chwili najważniejsze jest wsparcie doraźne, a w następnej kolejności odbudowa infrastruktury. Rząd pracuje nad utworzeniem programu odbudowy.

– Za istotną część tych szkód państwo weźmie odpowiedzialność, za naprawę i odbudowę. Wczoraj mówiliśmy o rozpoczęciu prac nad utworzeniem programu odbudowy. Zdajemy sobie sprawę, iż środki budżetowe, jak i europejskie, będą zdecydowanie przekraczały to co na razie Minister Finansów zmobilizował – poinformował Premier Donald Tusk.

Na terenach dotkniętych powodzią drastycznie wzrosły ceny na artykuły, które są niezbędne do usunięcia skutków powodzi. o ile zajdzie potrzeba, zostaną zastosowane rozwiązania prawne, które zapobiegną chciwości ludzi.

– Ostrzegam tych, którzy próbują zarobić na powodzi i ludzkiej tragedii. Dysponujemy narzędziami prawnymi związanymi ze stanami nadzwyczajnymi i użyjemy ich, aby wymusić powrót cen sprzed powodzi. Będziemy bezwzględnie wykorzystywać nasze uprawnienia prawne, aby nikt nie mógł zarabiać dodatkowych pieniędzy na osobach dotkniętych powodzią – ostrzegł Prezes Rady Ministrów.

Premier zapowiedział rozmowy w kwestii kolejnych środków europejskich na wsparcie w walce ze skutkami powodzi.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Idź do oryginalnego materiału