RZESZÓW / POWIAT RZESZOWSKI. Kościół św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach był miejscem, w którym 12 listopada odbył się VIII już Koncert Pieśni Patriotycznych. Wzorem lat ubiegłych patronat honorowy nad koncertem objął Starosta Rzeszowski –tym razem Pan Marek Sitarz. Organizatorami tegorocznego koncertu była Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Bratkowickiej a także chór RESONANTAE z Bratkowic.
Z roku na rok zarówno koncert jak i jego poziom artystyczny cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem. Tegoroczny koncert kolejny już raz wykraczał poza granice Powiatu Rzeszowskiego, bowiem uczestniczyły w nim chóry także z innych powiatów Województwa Podkarpackiego a wykonawcami koncertu byli:
Chór DEO CANTAMUS z Tuczemp – dyr. Dominika Godzień
Chór EMMANUEL z Rzeszowa – dyr. Roman Oszowy
Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic – dyr. Jakub Pięta
oraz kwartet wokalny, którego występ był nowością tej edycji koncertu a występował w składzie: Dominika Godzień – sopran, Małgorzata Glesman – alt, Jakub Pięta – tenor, Tomasz Kwoka – bas.
Jak co roku koncert poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny, po której Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic, tradycyjnie już rozpoczął spotkanie z muzyką patriotyczną wykonaniem średniowiecznego hymnu BOGURODZICA. Koncert poprowadził prezes chóru RESONANTAE – Bogdan Wójcik, przedstawiając przybyłe na koncert chóry a także tytuły pieśni.
W kolejności chóry zaprezentowały następujące utwory:
Chór Emmanuel z Rzeszowa: Moja ojczyzna, Pieśń obozowa – O Panie któryś jest na niebie, Maszerują strzelcy
Chór Deo Cantamus z Tuczemp: Białe róże, Bywaj dziewcze zdrowe, Pierwsza kadrowa,Serce w plecaku
Kwartet wokalny: : Jest taki kraj, Marsz, marsz Polonia w opracowaniu Mariusza Kramarza a także Modlitwę do Bogurodzicy Józefa Świdra.
Chór męski Resonantae: O mój rozmarynie, Wojenko wojenko oraz Z dawna Polski Tyś Królową,
Na zakończenie uroczystego koncertu, w wielkim finale tego wieczoru, bratkowicki kościół wybrzmiał podniosłym i gromkim wykonaniem przez połączone chóry monumentalnego hymnu “Gaude Mater Polonia” pod dyrekcją pani Romana Olszowego.
Za udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych każdy chór otrzymał pamiątkowe statuetki ufundowane przez Powiat Rzeszowski, które wręczyli artystom: Wicestarosta Powiatu rzeszowskiego Tadeusz Pachorek, Tomasz Wojton Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz radny powiatu Sławomir Miłek a także wójt gminy Świlcza Dawid Homa, wraz z ks. Józefem Książkiem – proboszczem parafii Bratkowice oraz Katarzyną Wdowik – Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Bratkowickiej. Nie obyło się także bez podziękowań złożonych organizatorom koncertu za prawdziwą ucztę duchową oraz krzewienie patriotyzmu śpiewem i muzyką.
Zwieńczeniem Koncertu było wspólne odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę…” pod dyr. Jakuba Pięty i przy akompaniamencie organowym Wojciecha Pazdana, bratkowickiego organisty.
Organizatorzy koncertu składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu panu Markowi Sitarzowi za honorowy patronat i ufundowanie pamiątkowych statuetek, a także sponsorom, którymi byli:
- Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
- Bożena Andrzej Zabawscy – Firma USŁUGI GAZOWO-SANITARNE
- Tomasz Wojton
- KRUSZGEO SA w Rzeszowie
- AGROMA Sp. z o.o. w Rzeszowie
Podziękowania tą drogą organizatorzy przekazują także Gminie Świlcza i Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej a także Gminnemu Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie za pomoc w organizacji koncertu a także panu Andrzejowi Bednarzowi za uwiecznienie w fotografii VIII koncertu Pieśni Patriotycznych. Szczególne podziękowania należą się licznie zgromadzonej publiczności, która gromkimi oklaskami nagradzała wykonawców prezentujących pieśni patriotycznych w poruszających wykonaniach przyprawiających nie tylko o dreszcze, ale także u niektórych łzy.
Dla wielu to niecodzienne wydarzenie było swoistą ucztą duchową, na długo zapadającą w pamięci. Organizatorzy mają nadzieję na kolejne tego typu wydarzenia, które będzie można w Naszej Parafii realizować.
źródło: Powiat Rzeszowski
tekst: Bogdan Wójcik
Fot. Andrzej Bednarz