Powiat łańcucki uchylił Samorządową Kartę Praw Rodzin

1 tydzień temu

Mimo, iż starosta łańcucki zarzekał się, iż uchwała IX/57/2019 wprowadzona w życie 25 czerwca 2019 r. dotycząca rodzin i ochrony małżeństwa oraz dzieci, wedle Konstytucji RP, nie wyczerpuje znamion dyskryminacji osób homoseksualnych, dziś na wniosek zarządu powiatu radni uchylili uchwałę.

W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, dotyczące próśb rozważenia przedstawienia możliwości wyeliminowania kwestionowanych zapisów Karty z obrotu prawnego starosta Adam Krzysztoń podał:

„W odpowiedzi na pismo z dnia 21 listopada 2024 r. (XL505.18.2023.AM) pragnę Pana zapewnić, iż problematyka związana z przestrzeganiem praw człowieka i obywatela oraz realizacji równego traktowania jest przez wszystkie organy Powiatu Łańcuckiego bardzo poważnie traktowana. W reprezentowanej przeze mnie jednostce samorządu terytorialnego nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek naruszenia wolności i praw człowieka. Stąd też działalność Pana jako Rzecznika Praw Obywatelskich na wszelkiego rodzaju naruszenia wolności i praw obywatelskich znajduje szeroką aprobatę i uznanie. Otrzymane od Pana pismo jest szczegółowo analizowane przez podległych mi pracowników, jak też zostało udostępnione wszystkim radnym Rady Powiatu Łańcuckiego. Wspólnie podjęliśmy pracę na rzecz wypracowania rozwiązania w zakresie możliwości realizacji zgłoszonych przez Pana postulatów. Rozważamy także wypracowanie optymalnych zapisów, które nie będą budzić żadnych wątpliwości.

Niezależnie od powyższego pragnę zwrócić uwagę na pewne istotne fakty oraz okoliczności dotyczące podjętej uchwały Nr IX/57/2019 Rady Powiatu Łańcuckiego z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia przez Powiat Łańcucki Samorządowej Karty Praw Rodziny, które prawdopodobnie zostały niezauważone lub nie zostały wzięte pod uwagę przez pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowujących dla Pana projekt skierowanego do mnie pisma. Ze smutkiem przyjąłem, iż w Pana piśmie przedmiotową uchwałę Rady Powiatu Łańcuckiego określano jako uchwałę „anty-LGBT”. Pragnę wyraźnie zaznaczyć, iż treść niniejszej uchwały wyraźnie wskazuje, iż nie ma żadnych podstaw ani przesłanek do przyjmowania jej jako uchwałę „anty-LGBT”, tak jak zostało to napisane w przedmiotowym piśmie. W tej uchwale nie zamieszczono choćby słowa „LGBT”.

Ponadto co istotne z treści tej uchwały wyraźnie wynika, iż intencją do jej podjęcia było wyłącznie zajęcie stanowiska w celu opowiedzenia się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z jej przepisów zawartych w art. 18, 47, 48 ust. 1 oraz 72 ust. 1. Dokonując zatem interpretacji pozostałych zapisów niniejszej uchwały, należy uwzględnić, iż Rada Powiatu Łańcuckiego chciała wyłącznie wyrazić przywiązanie do wartości konstytucyjnych a nie dokonywać dyskryminacji jakichkolwiek osób, grupy czy społeczności. Z powyższego powodu zachowanie Rady Powiatu Łańcuckiego powinno zasługiwać na szeroką aprobatę i uznanie. Uważam, iż Pan jako Rzecznik Praw Obywatelskich także uznaje zasadę, iż nie ma lepszych i gorszych przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywistym jest zatem, iż w sytuacji ataku niektórych organizacji i środowisk na wartości konstytucyjne zasadnym i dozwolonym jest opowiedzenie się za przywiązaniem do wartości, które wyraża ten najwyższy akt prawny, tak jak zrobiła to Rada Powiatu Łańcuckiego”.

Samorzadowa Karta Praw Rodzin uchwalona przez radnych powiatu łańcuckiego głosiła „rodzina jest fundamentem ładu społecznego i podstawową wspólnotą społeczną, która stanowi optymalne środowisko rozwoju człowieka. Jest niezbędnym oparciem dla wszystkich swoich członków, szczególnie najmłodszych i najstarszych. Żadna zbiorowość nie jest w stanie realizować dobra wspólnego bez udziału rodzin. To od ich dobrego funkcjonowania zależy nasza przyszłość”.

Pod naporem środowisk lewicowych i homoseksualnych, a także grantodawców Funduszy Unijnych, dziś radni podjęli decyzję o uchyleniu uchwały.

Za uchyleniem zagłosowało 13 radnych, 3 było przeciw, 2 się wstarzymało.

Powiat łańcucki pod presją nieotrzymania dofinansowania z UE i bez walki o rację, skapitulował- skomentowała dzisiejszą sesję radna Izabela Pomykała z Konfederacji. Jako jedna z trójki radnych była przeciw uchyleniu SKPR i jedyna zabrała głos na sesji zauważając, iż brakło chęci walki o wartości, jakie wyznaje zarząd powiatu.

Powiat łańcucki był ostatnim w Polsce, w którym obowiązywała Samorządowa Karta Praw Rodzin.

Idź do oryginalnego materiału