Posłanka i radny interweniują w sprawie trudnej sytuacji mieszkańców kamienic na trasie tunelu średnicowego w Łodzi

1 tydzień temu
Zdjęcie: Kamienica prz Al. 1-go Maja w Łodzi po katastrofie budowlanej na trasie budowy tunelu średnicowego


Posłanka Paulina Matysiak wraz z działaczami stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód — radnym Rady Miejskiej w Łodzi Kosmą Nykielem i radną Rady Krajowej Razem Martyną Urbańczyk — wystosowali oficjalną interwencję do Prezesa Zarządu PKP PLK oraz Prezydent Miasta Łodzi w sprawie sytuacji mieszkańców Starego Polesia w Łodzi, których domy znajdują się na trasie budowy tunelu średnicowego.

Brak komunikacji i wsparcia — główne problemy mieszkańców

Mieszkańcy zgłaszali mi, iż brakuje regularnej komunikacji z przedstawicielami Inwestora (PKP PLK) oraz Miasta. Mieszkańcy czują się pozostawieni sami sobie. Dostają tylko bezosobowe SMS-y informujące o przesiedleniach czy możliwości odbioru rzeczy osobistych. Tak nie powinno być — mówi Kosma Nykiel, radny miejski i przewodniczący stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód.

Dla mnie szczególnie niepokojące jest to, iż ludzie muszą żyć w ciągłym napięciu, obawiając się o swoje bezpieczeństwo i przyszłość. Dobra komunikacja jest kluczowa przy tak dużych inwestycjach, a tutaj tego brakuje – mówi posłanka Paulina Matysiak, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Infrastruktury.

Głosy działaczy: krytyka działań PKP PLK i władz miasta

Ludzie to nie worki kartofli, które można przekładać z miejsca na miejsce – dodaje Martyna Urbańczyk, działaczka Razem i członkini stowarzyszenia Łódź Cała Naprzód – Dziwi mnie bierność władz miasta. Padła jedynie deklaracja przekazania lokali osobom poszkodowanym, ale nie widać, żeby magistrat twardo stał po stronie mieszkanek i mieszkańców i bronił ich praw — podsumowuje.

W interwencji skierowanej do PKP PLK i Prezydent Miasta Łodzi autorzy domagają się wyjaśnień w kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim, chcą poznać przyczyny braku regularnych spotkań z mieszkańcami, mimo wcześniejszych obietnic. Pytają również o sposób monitorowania stanu technicznego budynków po przejściu tarczy drążącej tunel oraz o plany dotyczące ponownej weryfikacji stanu wszystkich kamienic na trasie tunelu.

Bezpieczeństwo mieszkańców priorytetem — apel do władz Łodzi

Autorzy interwencji podkreślają, iż choć część budynków jest prywatna, priorytetem powinno być bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Uważają, iż władze Łodzi powinny czynnie i stanowczo włączyć się w obronę interesów mieszkańców Starego Polesia.

Ważnym aspektem interwencji jest kwestia zaufania do oferowanej pomocy prawnej. Autorzy pytają, w jaki sposób PKP PLK zamierza zwiększyć zaufanie mieszkańców do tej formy wsparcia. Domagają się również informacji o krokach, jakie zostaną podjęte, aby zapewnić mieszkańcom pełną wiedzę o przysługujących im prawach w związku z budową tunelu.

Ponadto, w piśmie do Prezydent Miasta Łodzi zapytano, czy przedstawiciele władz interweniowali w PKP PLK lub Ministerstwie Aktywów Państwowych w związku z sytuacją i jakie są efekty tych rozmów.

Postulaty konkretnych działań na rzecz mieszkańców

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, posłanka i radni apelują o podjęcie konkretnych działań:

  • Otwarcie całodobowego punktu informacyjnego na Starym Polesiu
  • Natychmiastowe zaoferowanie profesjonalnej pomocy psychologicznej
  • Przeprowadzenie ponownej weryfikacji stanu technicznego wszystkich kamienic na trasie tunelu
  • Organizowanie regularnych spotkań z udziałem przedstawicieli Wykonawcy, Inwestora i Miasta
  • Opracowanie i wdrożenie planu komunikacji kryzysowej
  • Utworzenie specjalnego funduszu pomocowego dla osób, które poniosły straty materialne.

Sytuacja mieszkańców Starego Polesia jest dramatyczna. Ludzie żyją w ciągłym strachu o swoje bezpieczeństwo i przyszłość. Konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa, dostęp do informacji oraz niezbędne wsparcie w tym trudnym okresie – komentuje posłanka Paulina Matysiak.

Autorzy interwencji zapowiadają, iż będą monitorować sytuację i podejmować dalsze kroki w celu ochrony praw mieszkańców.

Idź do oryginalnego materiału