Posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli

2 tygodni temu

31 marca odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wziął udział przedstawiciel biura Związku Województw RP. Zespół wydał opinie wiążące w sprawie trzech projektów dotyczących obronności oraz bezpieczeństwa publicznego, a także wyraził stanowisko w kwestii pominięcia konsultacji przy jednym z istotnych rozporządzeń.

Ustawa o inwestycjach strategicznych dla obronności i bezpieczeństwa

Zespół wydał pozytywną opinię w sprawie projektu ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego, a także ustanawiania stref ochronnych dla niektórych terenów zamkniętych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej został przesłany 21 marca 2025 r.

Rozporządzenie ws. ewakuacji i zabezpieczenia mienia

Również pozytywnie oceniono projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia, opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe wersje dokumentu były przesyłane w dniach 7, 25 i 31 marca br. Treść została uzgodniona poprzez przyjęcie lub wyjaśnienie zgłoszonych uwag.

Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej

W odniesieniu do projektu Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, również przygotowanego przez MSWiA, Zespół postanowił, iż dokument ten będzie przedmiotem oddzielnego posiedzenia ze względu na jego złożoność i znaczenie dla polityki bezpieczeństwa cywilnego.

Zaniepokojenie brakiem konsultacji

Zespół wyraził zaniepokojenie faktem, iż projekt Rozporządzenia w sprawie gotowości obronnej państwa nie został skonsultowany ze stroną samorządową za pośrednictwem KWRiST, co stanowi istotne odstępstwo od standardów współpracy rządowo-samorządowej.

Działania Zespołu potwierdzają istotną rolę samorządów w kształtowaniu polityki publicznej w obszarze bezpieczeństwa oraz konieczność stałego dialogu z administracją rządową.

Idź do oryginalnego materiału