Poseł Marcin Ociepa bije na alarm ws. Odry. Parlamentarzysta skierował do Ministerstwa Infrastruktury interpelację, w której pyta o projekt zmiany ustawy o rewitalizacji Odry, w którym zabrakło inwestycji zaplanowanych przez poprzedni rząd. Chodzi m.in. o prace na stopniach wodnych przy ujściu Nysy, budowę i przebudowę zbiorników retencyjnych czy regulację biegu rzeki i dopływów m.in. w Skarbimierzu, Nysie, Biskupowie czy Racławicach Śląskich.
– Mają one poprawić żeglowność Odry, ale także mieć wpływ na życie gospodarcze oraz poprawę retencji – przekonuje Marcin Ociepa.
– Chcę zaalarmować mieszkańców Opolszczyzny, iż rząd planuje odebrać Opolszczyźnie pieniądze na realizację inwestycji. Nie planuje żadnych funkcji gospodarczych dla Odry. Wielki apel, żeby nie czynił z Opolszczyzny, z Odry skansenu. Ta rzeka ma ogromny potencjał do wykorzystania. To ignoranci, którzy nie rozumieją, iż w Odrze mogą pływać i ryby i barki; rzeka może mieć walory turystyczne, krajobrazowe i środowiskowe, a jednocześnie gospodarcze – tłumaczy.
– Niewykorzystanie takiego potencjału jest marnotrawstwem. Wyremontowanie wszystkich śluz na Kanale Gliwickim i inne inwestycje warte setki milionów złotych, to tak jakby zelektryfikować linię kolejową i utrzymywać napięcie wiedząc, iż nic tamtędy nie przejedzie. Z taką sytuacją mamy do czynienia jeżeli chodzi o wykorzystanie Odry jako szlaku żeglownego – zwraca uwagę prof. Bolesław Goranczewski z Politechniki Opolskiej.
– Każda z wykreślonych inwestycji, to straty dla środowiska, dla gospodarki i dla społeczeństwa, a także jakości życia na Opolszczyźnie. Powinien powstać jednolity front przeciwdziałania takim zaniechaniom, a żegluga będzie skutkiem racjonalnej polityki i gospodarki wodnej. Dzięki temu uzyskamy dodatkowy efekt w postaci rozwoju gospodarczego – przekonuje Piotr Pancześnik z zarządu Polskiego Klastra Rzecznego.
Poselska interpelacja Marcina Ociepy dotyczy także instalacji oczyszczalni ścieków w Opolu, Ozimku, Oleśnie i Tułowicach oraz sieci kanalizacyjnych.
Marcin Ociepa, Bolesław Goranczewski, Piotr Pancześnik:
autor: Fabian Miszkiel
GALERIA: