Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

1 rok temu
Zdjęcie: Robert TELUS Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi/FB


Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeżeli chodzi o eksport z Polski – powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Robert Telus w piątek, 2 czerwca w Studiu PAP został zapytany, jak ocenia blisko dwa miesiące urzędowania na stanowisku ministra rolnictwa. Wskazał, iż kwestia uregulowania sytuacji na rynku zboża jest najważniejszą misją, jaka została mu powierzona.

– Są tu dobre informacje, bo jeżeli chodzi o zboże od rolników, to już ponad 50 proc. nadwyżki zostało od rolników skupione, (…) a jeżeli chodzi o eksport z Polski, także nie ma zatoru

– powiedział.

– Jedyny zator jest w małych polskich firmach, które skupiły mokrą kukurydzę od polskiego rolnika i nie sprzedają jej, bo po wysuszeniu jej cena jest równa lub niższa niż mokrej kukurydzy” – przekazał szef MRiRW. „Pracujemy nad tym, by ten problem rozwiązać. Stąd kredyt dla firm skupujących z oprocentowaniem 2 proc., gdzie resztę dopłaca państwo, by pomóc tym firmom utrzymać płynność finansową

– wyjaśnił.

ARiMR zbiera informacje od rolników

Dopytywany, na czym oparte są dane dotyczące skupu i eksportu, polityk wskazał, iż przeprowadzane są sondaże telefoniczne wśród rolników. „ARiMR dzwoni do rolników w całej Polsce i na tym te dane opiera. To robi się na zasadzie szacunków, na zasadzie sondaży. To nie są twarde dane, ale dają nam pewną orientację. Wiemy, iż rolnicy cały czas sprzedają zboże, widzimy, jaki jest wskaźnik sprzedaży chociażby w spółce Elewarr. To daje nam orientację, co się dzieje w całej Polsce” – wskazał Telus.

Po podniesieniu stawki pomocy do pszenicy sprzedaż wzrosła

Zaznaczył, iż na podstawie analizy wskaźników skupu 15 maja podjęta została decyzja o podwyższeniu z 2200 zł/ha do 3025 zł/ha stawki pomocy do pszenicy sprzedanej od 15 do 30 czerwca br. „Po podniesieniu dopłaty sprzedaż mocno wzrosła. Sytuacja jest już opanowana” – ocenił.

Jak zauważył, to nie dopłaty rządowe wpływają na spadek ceny zboża. „Cena spadła nie dlatego, iż dajemy dopłaty, tylko spada w całej Europie. To giełda MATIF dyktuje ceny. To my podążamy za MATIF, a nie MATIF za nami” – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister rolnictwa przypomina o terminach dopłat

Zachęcił także rolników do wykorzystania okresu obowiązywania dopłat. „Jest jeszcze cały czerwiec na sprzedaż zboża. jeżeli ktoś nie sprzeda do (końca) czerwca, już tej dopłaty nie będzie” – podkreślił Robert Telus.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów w trybie natychmiastowym trafia do Sejmu

2 czerwca 2023

Przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji w sprawie badania rosyjskich wpływów; jeszcze w piątek znajdzie się w Sejmie - poinformował...

Czytaj więcej

Debata rolna 2023 w Zielonej Górze

2 czerwca 2023

Sondaż wPolityce.pl: ZP – 38 proc.; KO – 30 proc.; Konfederacja – 10 proc.

2 czerwca 2023

Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy?

24 maja 2023

Emerytury z KRUS po nowemu

16 stycznia 2023
Idź do oryginalnego materiału