Środki z KPO dla stolicy: W poniedziałek 18 listopada na konferencji prasowej ogłoszono, iż Warszawa podpisała umowę na 406 milionów złotych pożyczki na 0 proc. z Krajowego Planu Odbudowy na zieloną transformację miasta. Jak przekazał Rafał Trzaskowski, Warszawa już wcześniej realizowała projekty wpisujące się w założenia KPO tak, żeby refinansować inwestycje, gdy plan został odblokowany przez Donalda Tuska. Środki z KPO w Warszawie zostaną przeznaczone na most pieszo-rowerowy, Plac Pięciu Rogów i przebudowę centrum stolicy.
REKLAMA
KPO w Polsce: W ramach Krajowego Planu Odbudowy wypłacono nam już około 51,3 miliarda złotych, a 12 listopada Komisja Europejska pozytywnie oceniła wnioski z kolejnych dwóch transz. Dzięki temu jeszcze w tym roku Polska może otrzymać około 42,3 miliarda złotych. W sumie Polska ma otrzymać około 268 miliardów złotych - w tym 113,28 miliarda złotych w postaci dotacji i 154,81 miliarda złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Zobacz wideo Na co poszły środki unijne w Warszawie i w okolicy?
Czym jest KPO: Krajowy Plan Odbudowy ma wzmocnić polską gospodarkę i sprawić, iż łatwiej będzie znosić kryzysy. KPO składa się z sześciu komponentów: odporności i konkurencyjności gospodarki, zielonej energii i zmniejszenia energochłonności, transformacji cyfrowej, efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia, zielonej, inteligentnej mobilności oraz bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej na temat środków z KPO możesz przeczytać w artykule: "Unijne pieniądze na ekologiczny transport w miastach. Czy to możliwe?".Źródła: Konferencja prasowa prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, prezesa BGK Mirosława Czekaja, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jana Szyszki i dyrektorki Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Katarzyny Smyk, Gazeta.pl