Rok 2024 to okres wielu inwestycji zrealizowanych przez MPEC Nowy Sącz. Powstające kolejne kilometry nowoczesnych sieci ciepłowniczych, to z jednej strony dbałość o ekonomię i jak najmniejsze straty na przesyle, a z drugiej niezwykle szybki rozwój ekologicznych rozwiązań, które służą poprawie jakości powietrza.
Tylko w 2024 roku MPEC zbudował ponad 2300 m nowych preizolowanych sieci i przyłączy oraz zamontował 17 nowoczesnych węzłów ciepłowniczych. Dla nowosądeckiej spółki nowoczesność idzie w parze z jeszcze większym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
– Nowoczesne technologie, z których korzystamy w rozwoju sieci ciepłowniczej to dla naszych odbiorców konkretne korzyści. Przede wszystkim stabilne ceny, komfort użytkowania, mniejsze straty na przesyle, a także ekologia. Inwestycje, które zrealizowaliśmy w 2024 roku, to kolejnych kilkanaście obiektów podłączonych do ciepła systemowego i jeszcze większy obszar, na którym dajemy taką możliwość kolejnym odbiorcom – podkreśla Paweł Kupczak, prezes MPEC Nowy Sącz.
W mijającym roku MPEC zrealizował inwestycje związane z rozbudową sieci ciepłowniczej i wykonaniem przyłączy do kolejnych budynków na 13 ulicach Nowego Sącza, w tym między innymi na ulicy Zielonej w ramach Funduszy Norweskich, na ulicy Matejki, Barbackiego, Kochanowskiego, a także przy Lwowskiej, Nadbrzeżnej i Magazynowej.
Należy podkreślić, iż większość, bo blisko 83% prac przy budowie nowych sieci ciepłowniczych została wykonana przez pracowników MPEC, co pozwala na sprawniejszą realizację i obniżenie kosztów inwestycji.
Obecnie spółka prowadzi prace związane z rozbudową sieci na ulicy 29 listopada, gdzie wykonano już ok. 75% zaplanowanych robót, oraz kolejne działania w ramach rozbudowy sieci w kierunku ulicy Zielonej. W 2025 roku powstaną kolejne węzły ciepłownicze na ulicach Barbackiego i Kusocińskiego.
Tempo i zakres prowadzonych inwestycji przez MPEC Nowy Sącz pozwala na zwiększanie zasięgu i dostępności sieci ciepłowniczej z możliwością przyłączania kolejnych budynków na terenie Nowego Sącza. Dla wielu odbiorców to szansa na przejście na bardziej ekologiczne ciepło systemowe, które zapewnia stabilne ceny i komfortowe użytkowanie.