Polsko – niemieckie odmrożenie i pojednanie?

2 dni temu

Ostatni raz takiej rangi spotkanie odbyło się w 2018 roku z udziałem ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego oraz ówczesna kanclerz Angeli Merkel.

Po pierwszej turze rozmów odbyła się konferencja prasowa. Podczas konferencji przemawiali Premier Donald Tusk i Kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Tusk który stwierdził iż te rozmowy są nowym startem do współpracy i rozmów oraz zwieńczeniem wielu wcześniejszych spotkań i rozmów.Wspólnie ustalono, iż priorytetem jest bezpieczeństwo militarne jak i wsparcie Ukrainy. Niemcy wezmą udział w zabezpieczeniu granicy polsko – białoruskiej czyli programie Tarczy Wschodniej oraz w inicjatywie zabezpieczenia granicy państwa bałtyckich. Na koniec szef polskiego rządu powiedział o współpracy polsko – niemieckiej w zakresie obrony przeciwlotniczej nad oboma państwami niezależnie od Europejskiej Tarczy Powietrznej.

Kanclerz Niemiec,zaczął od podkreślenia dobrych relacji z Polską. Zadeklarował istnienie planu działania na kolejne lata i umacnianiu polskiego głosu w Unii Europejskiej. W swoim przemówieniu odniósł się również do historii wspominając 85 rocznicę napaści Niemiec na Polskę oraz 80 rocznicę Powstania Warszawskiego. Stwierdził iż „Niemcy są świadomości ofiar i potrzeby odkupienia”. Ma to być realizowane poprzez wsparcie dla obywateli polskich ocalałych po okupacji oraz upamiętnienia poprzez utworzenie miejsca pamięci polskich ofiar II wojny i niemieckiej okupacji. Zbudowany zostanie dom polsko – niemiecki „aby kultywować pamięć o przeszłości i ofiarach”.

Niemcy z Polską mają zostać liderami obronności w basenie Morza Bałtyckiego i flanki wschodniej.

Zapewniono również o wsparciu dla Ukrainy, w tym dalszym przyjmowaniu uchodzców oraz wsparciu procesu integracji Czarnogóry, Mołdawi i Ukrainy w dołączeniu do Unii.


Na koniec kanclerz poruszył 2 konkretne tematy –

  • Polska dołączy do klubu klimatycznego.
  • W 2025 roku wprowadzony zostanie polsko – niemiecki bilet młodzieżowy

oraz podziękował Polsce za zaopatrzenie w ropę dla rafinerii Schwedt i Leuna w Niemczech.

Źródło: Konferencja Prasowa

Niemcy podrzucili Polsce migrantów. Reakcja Straży Granicznej i Premiera
Idź do oryginalnego materiału