– Inwestycje przedsiębiorstw w poprawę efektywności energetycznej i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii to zysk ekologiczny dla środowiska i ekonomiczny dla firmy – mówi Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW. Projekty zostaną dofinansowane pożyczką ze środków KPO.
Ograniczenie konsumpcji energii końcowej i redukcja emisji gazów cieplarnianych to cel programu Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach. NFOŚiGW podpisał 14 umów na inwestycje z zakresu zielonej energii w polskich firmach. Wartość zaplanowanych do realizacji projektów to ponad 488 mln zł, z czego niemal 309 mln zł pokryją środki z KPO.
Łódź i zielona energia – szykuje się pionierska umowa
Na co dofinansowanie?
Dofinansowanie z programu mogą otrzymać inwestycje takie jak:
- budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji przemysłowo-produkcyjnych, urządzeń przemysłowych i instalacji elektroenergetycznych mających na celu poprawę ich efektywności energetycznej;
- zwiększenie udziału wykorzystywania niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych paliw w procesach wytwarzania;
- zastąpienie niskoefektywnych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe, ciekłe, gazowe lub energię elektryczną źródłami charakteryzującymi się wyższą efektywnością energetyczną;
- termomodernizacja budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych.
Ponadto dofinansowanie jest przyznawane na budowę lub przebudowę jednostek wytwórczych na potrzeby własne przedsiębiorstw, w tym:
- odnawialne źródła energii (OZE);
- magazyny energii w powiązaniu z wytwarzaniem energii z OZE;
- własne (wewnętrzne) niskoemisyjne źródła energii, z uwzględnieniem wysokosprawnej kogeneracji.
Realizacja inwestycji musi wygenerować oszczędność energii końcowej w ciągu roku w przedsiębiorstwie o co najmniej 125 toe/ rok (na przedsiębiorstwo realizujące projekt) lub oszczędność energii końcowej w odniesieniu do jednostki produktu (np. w zakładzie produkcyjnym objętym projektem) musi wynosić nie mniej niż 10 proc. Do dofinansowania kwalifikują się jednostki wytwórcze, z których minimum 70 proc. wytworzonej energii elektrycznej/ciepła/chłodu konsumowane jest na potrzeby własne.
Kto skorzysta?
Inwestycje w efektywność energetyczną i OZE w ramach programu przeprowadzą:
- Grupa Azoty
- Grupa Węglokoks
- Maya Victory
- Polski Holding Nieruchomości
- Polski Tabor Szynowy – Wagon
- IZO-ERG
- Dolnośląskie Zakłady Usługowo-Produkcyjnych DOZAMEL
- Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
- Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A.
- Fermy Drobiu Woźniak
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji w Czerwionce-Leszczynach
- Enea Ciepło
- Krajowa Grupa Spożywcza
- Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”
Więcej szczegółów na stronie NFOŚiGW