10 listopada, w hali widowiskowo-sportowej w Chęcinach, miała miejsce prawdziwa uczta muzyczna w wykonaniu zespołu „Sonanto”, której przyświecały „Polskie drogi do wolności”. Wydarzenie, którego organizatorami byli wojewoda świętokrzyski Józef Bryk oraz burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, zgromadziło licznie przybyłą publiczność, pragnącą uczcić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. istotną częścią wydarzenia było również wręczenie odznaczeń państwowych. Koncert obfitował w niezapomniane emocje i wiele podniosłych chwil, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Wydarzenie rozpoczęło się od występu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”, po którym wszyscy z dumą i euforią odśpiewali hymn Polski. Po artystycznym wstępie, licznie zgromadzoną publiczność w hali widowiskowo-sportowej powitali jego organizatorzy.
– Jako gospodarz gminy mam zaszczyt powitać Państwa w wyjątkowym miejscu, w Chęcinach. Chęciny to miasto o szczególnej, historycznej wartości. Miejsce, które od wieków łączy pokolenia, a duch patriotyzmu jest tutaj wciąż żywy. Dziś, we współpracy z Wojewodą Świętokrzyskim, Panem Józefem Brykiem, z ogromnym szacunkiem i euforią organizujemy wydarzenie, które jest nie tylko hołdem dla naszej historii, ale także wielkim wyróżnieniem dla Gminy i Miasta Chęciny. Myślą przewodnią dzisiejszego koncertu są „Polskie Drogi do Wolności”, co nabiera tu, w Chęcinach, szczególnego znaczenia, ze względu na historię górującego nad miastem Zamku Królewskiego – miejsca o bogatej przeszłości oraz świadka licznych zrywów narodowych dążących do odzyskania wolności naszego Kraju. Zamek, który przez wieki towarzyszył Chęcinom, dziś ponownie, w barwach biało-czerwonych staje się scenerią do obchodów tak ważnej rocznicy odzyskania niepodległości, przypominając o heroicznych czynach, które ukształtowały naszą Ojczyznę. Życzę Państwu niezapomnianych wrażeń i wielu wyjątkowych przeżyć. Panie Wojewodo, serdecznie dziękujemy, iż ten istotny moment możemy tak dostojnie przeżywać właśnie w Chęcinach – powiedział burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
– Narodowy Dzień Niepodległości to wspaniały czas, w którym możemy podziękować naszym wspaniałym Polakom, naszym wspaniałym Patriotom za odzyskanie wolności i za tą wolność, którą mamy właśnie dzisiaj. Dzisiaj dziękujemy w sposób szczególny, w sposób muzyczny, w postaci wspaniałego koncertu wyjątkowych muzyków. Wysłuchamy utworów z zakresu całej niepodległej Polski. Będą to nowe opracowania i nowe aranżacje. Będzie to muzyka o naszej tożsamości narodowej i takie przypomnienie o tych wartościach, które tworzą nasz cały naród. Życzę miłego wieczoru i niezapomnianych wrażeń artystycznych – mówił wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister do spraw polityki senioralnej Polski – Marzena Okła-Drewnowicz, poseł na Sejm RP – Lucjan Pietrzczyk, senator RP – Krzysztof Słoń, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski, prezes „Mesko” S.A. – Renata Gruszczyńska, a także przedstawiciele służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, samorządów, instytucji i środowisk akademickich.
Szczególnym momentem było wręczenie odznaczeń państwowych, które w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. Wśród grona wyróżnionych znalazł się również mieszkaniec Chęcin, Dariusz Knap, który otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi za wyjątkowy wkład w rozwój edukacji przyrodniczej. Podczas wręczania odznaczeń wojewodzie świętokrzyskiemu asystowali minister Marzena Okła-Drewnowicz oraz burmistrz Robert Jaworski.
W koncercie zespołu „Sonanto” nie zabrakło utworów patriotycznych oraz rocznicowych, w nowoczesnych, oryginalnych aranżacjach. Muzycy przedstawili repertuar, który przybliżył zgromadzonym kolejne etapy walki o wolność naszego kraju. Wykonane pieśni legionowe, utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego, czy Ernesta Brylla poruszyły serca słuchaczy, niosąc przesłanie siły i nadziei, które towarzyszyły Polakom w najtrudniejszych momentach historii.
Koncert „Polskie drogi do wolności” w Chęcinach był nie tylko doskonałą okazją do muzycznego uczczenia obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale także dowodem na to, iż pamięć o przeszłości można pielęgnować na wiele sposobów. Wydarzenie było transmitowane na żywo w TVP3 Kielce oraz Polskim Radiu Kielce, przez co muzyczną ucztę w Chęcinach mogli podziwiać także telewidzowie i radiosłuchacze.