U początków naszego państwa to właśnie zbliżający się miesiąc kwiecień i okres Świat Wielkanocnych zapisały się wiekopomnymi wydarzeniami. Pamiętajmy, nie tylko w kwietniu, iż nie jesteśmy na tej naszej ziemi przypadkową społecznością, ale dumnym Narodem z tysiącletnią chrześcijańską i królewską państwowością.

Fot. archiwum autora
W Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku, piastowski książę Mieszko doprowadził do chrztu Polski. Miało to dla niego i jego najbliższych przede wszystkim wymiar duchowy. Było jednak także symbolicznym wprowadzeniem naszych przodków i ich ziem do rodziny chrześcijańskich państw Europy, początkiem naszej państwowości. To był fundament budowy naszej wielowiekowej tradycji i tożsamości.
W 2019 roku, w dniu 14 kwietnia ustanowione zostało Święto Chrztu Polski. Powinno i dla nas i dla zjednoczonej Europy być wyraźnym znakiem, iż chrześcijaństwo to nasze wspólne korzenie i gwarant jej istnienia. Tego chciał twórca idei Unii Europejskiej, Robert Szuman, twierdząc, iż Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale, a gwiazdy na tle niebieskiej flagi to symbol gwiazd z korony Matki Bożej a nie przypadkowa konstelacja.
Widzimy coraz wyraźniej, iż systematyczne rugowanie chrześcijaństwa z Europy, podważanie tradycji płynącej z wiary naszych przodków i rodziny jako naturalnego miejsca rozwoju i wychowania człowieka to zamach na kod genetyczny tego kontynentu i duchowe wyjałowienie kolejnych pokoleń.
Za kilkanaście dni, my Polacy, wspomnijmy też to, co wydarzyło się w Niedzielę Wielkanocną równo tysiąc lat temu. Oto bowiem 18 kwietnia 1025 roku, w związanej z kultem świętego Wojciecha archikatedrze w Gnieźnie został koronowany na króla Polski Bolesław Chrobry, syn Mieszka I. Choć jako książę rządził od 992 roku, a symbolicznie koronę królewską przyjął od cesarza Ottona w roku tysięcznym na Zjeździe Gnieźnieńskim, to właśnie koronacja z 1025 roku uczyniła z naszego monarchy pomazańca bożego. Państwo polskie stało się wówczas w pełni niepodległym i suwerennym, a o Polsce zaczęto mówić w Europie jako o królestwie.
Pamiętajmy, nie tylko w kwietniu, iż nie jesteśmy na tej naszej ziemi przypadkową społecznością, ale dumnym Narodem z tysiącletnią chrześcijańską i królewską państwowością.
Autor: Krzysztof Marek Słoń
(ur. 12 października 1964 r. w Kielcach). Absolwent Elektryka i Politechniki Świętokrzyskiej. Przez lata zawodowo i społecznie związany z pomocą społeczną Od 2011 roku Senator RP PiS. Wiceprezes Świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach 15 października 2023 r. uzyskał, po raz kolejny, mandat Senatora z okręgu numer 83 (Kielce oraz powiat kielecki).
Biuro Senatorskie Al. IX Wieków Kielc 2a, lok.7, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25
Zobacz także:
http://2tk.pl/category/spojrzenia/