Konsultacje w Ambasadzie RP – impuls do współpracy
W siedzibie Ambasady RP w Kijowie odbyło się spotkanie z udziałem polskich i ukraińskich przedstawicieli branży energetycznej. Wydarzenie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ambasadą RP w Kijowie, było częścią misji gospodarczej polskich firm sektora energetycznego. Konsultacje objęto honorowym patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Przewodniczącego Rady ds. Współpracy z Ukrainą, Pawła Kowala.
Spotkanie otworzyli: Agnieszka Góralska z Ambasady RP w Kijowie, Tomasz Salomon z MRiT oraz Maria Łubian, zastępca dyrektora Departamentu Wsparcia Eksportu w PAIH.
Polskie technologie i doświadczenie w odbudowie ukraińskiej energetyki
W trakcie konsultacji zaprezentowano szeroką ofertę polskich firm w zakresie odnawialnych i hybrydowych systemów energetycznych, budowy obiektów energetycznych oraz maszyn i urządzeń związanych z energetyką. Podkreślono również gotowość do współpracy w zakresie zaawansowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań.
Dyskutowano także o możliwościach inwestycyjnych w Ukrainie oraz o narzędziach finansowych i ubezpieczeniowych wspierających bilateralne projekty. W sesjach tematycznych udział wzięli eksperci z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), KredoBanku oraz ukraińskiego think-tanku Razumkov Centre.
Hydrogen Ukraine prezentuje projekty wodorowe
Wydarzenie było również okazją do prezentacji projektów z obszaru zielonej energii. Hydrogen Ukraine, ukraińska firma zaangażowana w rozwój wodoru, przedstawiła swoje inicjatywy w regionach Odessy i Zakarpacia. Jak poinformował dyrektor projektu Pavlo Butenko, spółka rozwija perspektywiczne inwestycje wodorowe, które mają wspierać transformację energetyczną Ukrainy.
Organizatorzy i uczestnicy zgodnie podkreślali znaczenie zielonego wodoru w procesie odbudowy i unowocześniania ukraińskiej energetyki. Spotkanie stworzyło platformę do budowania partnerstw i wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi a ukraińskimi podmiotami.
Dialog, innowacje i wspólny cel
Konsultacje w Kijowie były nie tylko okazją do zaprezentowania ofert i projektów, ale również impulsem do nawiązania nowych relacji biznesowych. W otwartym dialogu poruszano kwestie związane z trendami rozwoju energetyki – zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej.
Spotkanie stanowiło istotny krok na drodze do zwiększenia udziału polskich firm w odbudowie ukraińskiej infrastruktury energetycznej, która została poważnie zniszczona w wyniku trwającego konfliktu. Eksperci wskazywali, iż polskie doświadczenie i kompetencje mogą istotnie przyczynić się do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.
Zobacz również:
Źródło: Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Hydrogen Ukraine