Andrzej Duda podpisał w sobotę dwie ustawy zakładające wypowiedzenie przez Polskę porozumienia ws. Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej Intersputnik. Jak wskazano w oświadczeniu Kancelarii Prezydenta, jest to krok ku „wstrzymaniu się od współpracy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej”.
Celem pierwszej z ustaw, przyjętej 5 grudnia, jest wyrażenie przez parlament zgody na wypowiedzenie przez prezydenta RP porozumienia o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej Intersputnik. Sporządzono go w Moskwie 15 listopada 1971 roku.
Porozumienie zostało zmienione 28 lat temu w stolicy Rosji dzięki specjalnego protokołu. Natomiast dzięki drugiej ustawie prezydent może wypowiedzieć porozumienie o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Intersputnika, sporządzone w Berlinie 20 września 1976 roku.
Koniec współpracy Polski z Intersputnikiem. Andrzej Duda podjął decyzję
Intersputnik powstał z inicjatywy ZSRR, aby rozwijać światową sieć łączności satelitarnej. Miał być też odpowiedzią na działania „państw zachodnich” związanych z utworzeniem międzynarodowej organizacji łączności satelitarnej Intelsat (obecnie ITSO – International Telecommunications Satellite Organization).
„Intersputnik ma siedzibę w Moskwie i pozostaje pod silnym wpływem Federacji Rosyjskiej. Celem organizacji jest rozwój łączności satelitarnej pomiędzy państwami członkowskimi, przy czym w tej chwili prowadzi ona przede wszystkim działalność komercyjną (…), a także świadczy usługi w zakresie budowy i eksploatacji sieci łączności satelitarnej poprzez spółkę Isatel LLC” – przypomniała KPRP.
ZOBACZ: Najnowsze dane z frontu. Kolosalne straty Rosjan w ciągu doby
Polska od 1993 roku jest również członkiem ITSO. Dodatkowo, od 33 lat, należy również do Europejskiej Organizacji Łączności Satelitarnej (Eutelsat IGO).
Polska „wstrzymuje się” od współpracy z Rosją
„Rzeczpospolita Polska od wielu lat nie korzysta jednak z zasobów oferowanych przez Intersputnika i w związku z obecną sytuacją geopolityczną nie posiada takich planów. Korzysta bowiem z zasobów innych podmiotów, takich jak Eutelsat czy Intelsat, przez członkostwo w Eutelsat-IGO oraz ITSO” – podała Kancelaria Prezydenta.
ZOBACZ: Były piłkarz reprezentacji Rosji zginął na wojnie. Miał 43 lata
Jak czytamy w oświadczeniu, „wypowiedzenie porozumienia jest zatem w pełni zasadne w związku z faktycznym brakiem współpracy i korzystania przez Polskę i polskie podmioty z zasobów Intersputnika„. „Wpisuje się ponadto w zalecenia dotyczące wstrzymania się od współpracy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej” – uznano.
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!