Polska poparła zwiększenie uprawnień Palestyny w ONZ

8 miesięcy temu

Polska podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Yorku zagłosowała za rezolucją zwiększającą uprawnienia Palestyny w ONZ. Krok Warszawy skrytykował ambasador Izraela w Polsce.

Polska wraz z 142 państwami głosowała „za” rezolucją zwiększającą uprawnienia Palestyny w ????????.

Nasz sposób głosowania wynika m. in. z uznania przez Polskę ???????? Deklaracji Niepodległości z 1988 r. i jest spójny z dotychczasowym stanowiskiem w kwestii samostanowienia i państwowości.

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) May 10, 2024

Za rezolucję zwiększającą uprawnienia Palestyny w ONZ głosowały 142 państwa członkowskie, w tym większością państw Unii Europejskiej. Przeciw głosowało 9 państw, a 25 wstrzymało się od głosu. Przyjęta rezolucja Zgromadzenia Ogólnego nie przyznaje Palestynie członkostwa w ONZ, natomiast znacząco zwiększa jej uprawnienia i przywileje na jej forum. Palestynie przyznano uprawnienia bliskie tym, które mają państwa członkowskie ONZ, między innymi. do występowania w debatach dotyczących nie tylko kwestii Palestyny i Bliskiego Wschodu, ale i innych spraw, do wygłaszania oświadczeń w imieniu grup państw, do zgłaszania i przedstawiania propozycji i poprawek. Palestyna nie będzie miała jednak prawa do udziału w głosowaniach w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, ani do wysuwania kandydatur do organów Narodów Zjednoczonych.

W rezolucji wyrażono również poparcie dla aspiracji Palestyny do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych, stwierdzając, iż spełnia ona kryteria określone w Karcie Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało też Radę Bezpieczeństwa do ponownego rozpatrzenia kwestii włączenia Palestyny do grona państw członkowskich ONZ. Do przyznania Palestynie pełnego członkostwa w ONZ niezbędna jest zgoda Rady Bezpieczeństwa, która to w głosowaniu 18 kwietnia 2024 r. odrzuciła rezolucję rekomendującą ZO ONZ przyznanie Palestynie pełnego członkostwa w Organizacji. Dla Polski głosowanie za rezolucją jest spójne z dotychczasowym stanowiskiem, wynikającym również z uznania palestyńskiej deklaracji niepodległości w 1988 r.

Głosowanie Polski skrytykował ambasador Izraela Ja’akow Liwne, który stwierdził między innymi, iż to ” decyzja błędna i szkodliwa dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski”.

Polska popierająca członkostwo Palestyny ​​w ONZ po masakrze 7.10 to:

1. Niebezpieczny precedens nagradzania agresora.

2. Kontynuacja antyzachodniej decyzji z 1988 roku pod przewodnictwem Sowietów o uznaniu „państwa palestyńskiego”.

3. Nagradzanie Iranu i Hamasu przeciwko stanowisku USA i Izraela.

4. Całkowite naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych w celu osiągnięcia korzyści politycznych.

To decyzja błędna i szkodliwa dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski - ambasador Izraela Ja’akow Liwne.

Poland supporting Palestinian UN membership after 7.10 massacre is: 1. A dangerous precedent of rewarding the aggressor. 2. Continuing the 1988 Soviet-led anti-West decision of recognizing „Palestinian state”. 3. Rewarding Iran & Hamas against US & Israel position. 4. Complete…

— Amb. Yacov Livne ???????? (@YacovLivne) May 10, 2024

narodowcy.net/Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Idź do oryginalnego materiału