Polska otwiera debatę klimatyczną UE: emisje spadły o 30%, OZE rośnie

enerad.pl 14 godzin temu

Polska na forum międzynarodowym

Podczas swojego wystąpienia wiceminister Krzysztof Bolesta zaznaczył, iż nowe plany klimatyczne składane do Konwencji Klimatycznej powinny wyznaczać jasną ścieżkę transformacji.

– Plany klimatyczne powinny służyć nie tylko walce ze zmianami klimatu, ale przede wszystkim muszą być narzędziami wspierającymi państwa w budowie konkurencyjnych gospodarek, opartych na zielonych technologiach, zapewniając czyste środowisko, miejsca pracy i dobrobyt obywatelom – powiedział wiceminister.

Podkreślił również znaczenie niezależności energetycznej w kontekście geopolitycznym. Transformacja energetyczna, jak wskazał, przekłada się na oszczędności oraz zapewnia czyste i zdrowe środowisko dla obywateli.

Wyniki UE i Polski w redukcji emisji

W swoim wystąpieniu wiceminister przedstawił osiągnięcia Unii Europejskiej. Od 1990 roku UE zredukowała emisje gazów cieplarnianych o ponad 30%. To efekt wieloletnich działań na rzecz ochrony klimatu.

Jednocześnie Bolesta wskazał na postępy Polski. W 2024 roku udział węgla w krajowym miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu 60,5%. Produkcja energii z odnawialnych źródeł energii osiągnęła 27%.

Rozwój prosumeryzmu w Polsce

Polska odnotowuje również wzrost zainteresowania energetyką prosumencką. Wiceminister poinformował, iż dzięki skutecznym programom wsparcia, w Polsce działa już półtora miliona prosumentów.

Te wyniki są efektem konsekwentnej polityki energetycznej, inwestycji w infrastrukturę oraz wsparcia dla innowacyjnych technologii.

Apel o międzynarodową współpracę

Wiceminister Krzysztof Bolesta zakończył swoje wystąpienie apelem o dalsze wzmacnianie współpracy międzynarodowej w walce ze zmianami klimatu. Zaapelował o konkretne działania na rzecz realizacji celów Porozumienia Paryskiego, szczególnie ze strony głównych emitentów. Podkreślił także gotowość Polski do dalszego dzielenia się doświadczeniami i wspierania globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zobacz również:
  • NetZeroEnergy 2025: Polska stawia na innowacje i bezpieczeństwo energetyczne
  • Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
  • Konferencja „Wspólna Energia” 2025 w Gdańsku. Przyszłość lokalnej energetyki

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Idź do oryginalnego materiału