AUTOR: TYLER DURDEN
Członkowie NATO, Polska, twierdzą, iż rozbudowują wojska wzdłuż granicy z Białorusią po zarzutach, iż dwa białoruskie śmigłowce naruszyły we wtorek polską przestrzeń powietrzną.
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło zarzut, czemu Mińsk gwałtownie zaprzeczył. "Doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce, które szkoliły się w pobliżu granicy" - poinformowało polskie wojsko. Ponadto Warszawa twierdzi, iż formalnie powiadomiła NATO o domniemanym naruszeniu granicy, przygotowując grunt pod możliwą dyskusję na temat artykułu 5, zapowiadając przyszłą eskalację.
Białoruskie Ministerstwo Obrony natychmiast zaprzeczyło oskarżeniom Polski, sugerując, iż jest to "naciągana" prowokacja mająca na celu usprawiedliwienie gromadzenia sił NATO w pobliżu Białorusi.
"Oskarżenia o naruszenie polskiej granicy przez śmigłowce Mi-24 i Mi-8 białoruskich sił powietrznych i sił obrony powietrznej są naciągane i wysuwane przez polskie kierownictwo wojskowe i polityczne w celu usprawiedliwienia gromadzenia sił i środków na granicy białoruskiej" - oświadczyło ministerstwo.
Associated Press opisuje, iż byli świadkowie (i wideo) śmigłowców działających wzdłuż granicy w ramach ćwiczeń w tym tygodniu:
Wcześniej we wtorek polscy mieszkańcy obszaru w pobliżu granicy z Białorusią informowali, iż widzieli helikoptery z białoruskimi insygniami, które, jak powiedzieli, latały nad ich głowami. Niektórzy opublikowali zdjęcia samolotu. Polskie wojsko początkowo zaprzeczało, jakoby przekroczyło polską przestrzeń powietrzną.
Co więcej, Białoruś poinformowała swojego sąsiada z NATO, iż będzie prowadzić ćwiczenia w regionie przygranicznym, aby nie doszło do nieporozumień między rywalizującymi państwami, które w ostatnim czasie toczą spory o przejścia graniczne dla migrantów.
Polski minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił zwiększenie liczby żołnierzy na granicy, wzmacniając również wcześniejszą obecność elitarnej policji antyterrorystycznej rozmieszczonej w dodatkowych jednostkach w zeszłym miesiącu w związku z buntem Wagnera w Rosji i ich późniejszym przeniesieniem na Białoruś. Powiedział, iż śmigłowce bojowe są również przenoszone do obrony granic i innych zasobów wojskowych
Jeśli chodzi o obawy NATO związane z bliższą obecnością Wagnera w Europie Wschodniej, polski premier Mateusz Morawiecki ogłosił w sobotę, iż ponad 100 najemników Wagnera zbliżyło się do polskiego przełęczy suwalskiej, uważanej za wrażliwy i strategiczny obszar przygraniczny.
Premier Morawiecki posunął się choćby do stwierdzenia, iż bojownicy PMC Wagner "mogą próbować infiltrować Polskę" – chociaż nie było dowodów na jakiekolwiek wrogie działania Wagnera lub naruszenia granic.
Ale Polska wciąż robi dużo hałasu wokół rzekomego incydentu "ćwiczeń szkoleniowych" z użyciem śmigłowca. Chargé d'affaires Białorusi w Warszawie został "natychmiast wezwany" we wtorek przez polskie MSZ, które "wystosowało stanowczy protest i wezwało stronę białoruską do natychmiastowego i szczegółowego wyjaśnienia incydentu".
"Strona polska podkreśliła, iż incydent jest postrzegany jako kolejny element eskalacji napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Polska oczekuje, iż Białoruś powstrzyma się od takich działań" - oświadczyło ministerstwo. Co ciekawe, to strona rosyjsko-białoruska (lub "Państwo Związkowe") od dawna oskarża siły NATO o eskalację sytuacji. To rzeczywiście może być kolejny istotny punkt zapalny związany z wojną na Ukrainie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/