Polityka klimatyczna. Polska złożyła raport

6 dni temu

Polska jest zobowiązana co dwa lata składać raporty na temat realizowanych polityk klimatycznych. Jest to obligatoryjne dla wszystkich państw, które podpisały Porozumienie Paryskie. To pierwszy taki dokument dla Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu.

Przygotowanie raportu należy do kompetencji Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami działającego w ramach IOŚ-PIB. Dokument należało przedstawić do końca 2024 r.

Otoczenie dla działań związanych z klimatem

Oficjalnie przedstawiono „Pierwszy dwuletni raport raport transparentności dla Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu”. Ma on status oficjalnego dokumentu przyjętego przez polski rząd. Informuje o postępach w realizacji celów klimatycznych, szacuje wygenerowane emisje, prezentuje skutki zmian klimatu, a także przedstawia formy wsparcia finansowego dla wdrażania prośrodowiskowych rozwiązań.

Dane przedstawione w raporcie dokumentują lata 2021-2022. Ważnym elementem jest scharakteryzowanie warunków panujących w Polsce, które bezpośrednio przekładają się na potencjał obniżania emisji. Tłem dla tych działań jest sposób organizacji państwa, populacja, warunki geograficzne i klimatyczne, a także gospodarcze.

Kongres Biometanu

Polityka klimatyczna i jej kształt

W raporcie pojawia się szereg dokumentów, które mają kształtować politykę klimatyczną Polski. Wśród nich pojawia się m.in. KPEiK, Koncepcja rozwoju kraju 2050 (KRK 2050). Ponadto kształtują ją ustawy dotyczące systemu handlu emisjami czy prawo ochrony środowiska.

Według prezentowanych danych – działania rzeczywiście przynoszą efekty. Jeszcze w 2008 r. emisje gazu cieplarnianych wyniosły 204 mln t CO2 ekw. W ciagu 15 lat spadły o 16,75% i w 2023 r. było to 153 t CO2 ekw. W raporcie oszacowano, jak poszczególne programy rządowe przyczyniały się do tego spadku emisyjności.

Czytaj też: Jak biogazownia i wiatraki dają siłę gminie Potęgowo [WIDEO]

Biomasa w raporcie

Jak podają autorzy raportu, w 2022 r. biogaz odpowiadał za wytworzenie 2,6% energii ze źródeł odnawialnych. Państwo zachęca do korzystania z takich paliw alternatywnych, m.in. poprzez zerową stawkę akcyzy dla paliw alternatywnych stosowanych w transporcie, w tym biometanu. Ponadto wsparcie dla rozwoju tego sektora podawane jest jako sposób na obniżanie emisji z rolnictwa.

Według przedstawionych danych, produkcja energii z biopaliw stałych uległa znacznemu zwiększeniu na przestrzeni ostatnich lat. W 2004 r. posłużyły one do wytworzenia 77,1 ktoe, a już w 2022 r. było to 510,2 ktoe. Według długofalowego scenariusza – w 2030 r. Polska będzie zużywać 438 ktoe biometanu i 9394 ktoe biomasy stałej, a w 2050 r. poziom ich wykorzystania zwiększy się odpowiednio do 492 ktoe oraz 7649 ktoe.

Zdjęcie: Freepik/gpointstudio

Idź do oryginalnego materiału