POLITICO: Jak Polska i Węgry z przyjaciół stały się wrogami?

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Ich partie należały do ​​konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, obie były zaangażowane w opozycję antykomunistyczną końca lat 80. i obie często się spotykały, wspinając się po szczeblach kariery w swoich krajach.

„Ponieważ Orbán i Tusk należeli do tej samej partii UEFA i podzielali pasję do piłki nożnej, łączyła ich wówczas ciepła relacja” – powiedziała Edit Zgut Przybylska, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

„Ta relacja obejmowała wiele spraw” – dodał Zsombor Zewold, budapeszteński ekspert ds. stosunków polsko-węgierskich. „Kiedy Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej, przez cały czas miał poparcie polityczne Viktora Orbána, ale gdzieś w połowie 2010 roku te relacje się rozpadły i myślę, iż szło to w parze z faktem, iż Fidesz. stosunki z Europą „A jego stosunki z instytucjami europejskimi, z tzw. Brukselą, również się załamały”.

Jarosław Kaczyński starał się naśladować Viktora Orbána, mówiąc nawet, iż zamieni Warszawę w Budapeszt. | Omara Marqueza/Getty Images

Wraz z przesunięciem się Tuska do centrum brukselskiej bańki walka Orbana z instytucjami europejskimi nabrała na sile. Tymczasem Platforma Obywatelska Tuska straciła władzę na rzecz PiS Kaczyńskiego w 2015 roku – a światopoglądy Fideszu i PiS zbliżyły się znacznie, mimo iż PiS należał do prawicowych europejskich konserwatystów i reformistów.

Po objęciu władzy Kaczyński starał się naśladować Orbána – w pewnym momencie mówił nawet, iż zamieni Warszawę w Budapeszt. PiS wzorując się na węgierskim modelu starał się objąć media i sądy ścisłą kontrolą polityczną, choć polska partia spotkała się z większym sprzeciwem niż Orbán przejmując władzę na Węgrzech.

To sprawiło, iż Warszawa i Budapeszt stały się celami obaw UE związanych z demokratyzacją – i wzmocniły swój sojusz, aby przeciwstawić się presji Brukseli.

Idź do oryginalnego materiału