Na terenie lotniska w Kąkolewie wmurowano 30 czerwca węgielny pod nowoczesny Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy Politechniki Poznańskiej. Inwestycja o wartości 27,4 mln zł ma stać się ważnym ośrodkiem kształcenia i badań w dziedzinie lotnictwa i technologii kosmicznych.
na terenie kampusu Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Marek Woźniak, rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska oraz samorządowcy z powiatu grodziskiego.
– Dzięki śmiałej wizji udało się tutaj stworzyć innowacyjne i bardzo nowoczesne miejsce, poświęcone badaniom nad technologiami lotniczymi. Kampus przyczynia się do rozwoju uczelni i jej oferty, co przekłada się również na rozwój regionu – podkreślił marszałek Marek Woźniak.
W Kąkolewie powstaje centrum kształcenia i szkoleń związanych z lotnictwem
Nowy ośrodek będzie służyć jako centrum kształcenia w zakresie lotnictwa, m.in. pilotażu, zarządzania ruchem lotniczym, logistyką transportu powietrznego oraz obsługi portów lotniczych. Inwestycja o wartości ok. 27,4 mln zł ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2026 roku. Zakłada budowę m.in. hangaru umożliwiającego pracę niezależnie od warunków atmosferycznych oraz nowoczesnej przestrzeni akademickiej dla naukowców, którzy będą odwiedzać kampus w celach badawczych.
Marszałek podkreślił, iż działania podejmowane w Kąkolewie wpisują się w strategiczne kierunki rozwoju Unii Europejskiej.
– w tej chwili bezpieczeństwo to właśnie zarówno technologie kosmiczne, lotnicze, jak i dronowe. Z kolei tworzenie nowoczesnych technologii i umiejętność ich wytransferowania do gospodarki to kwestia pomyślności wszystkich państw świata, w tym Polski. Wierzę, iż również to miejsce przyczyni się do tego, byśmy mieli szansę w tym światowym wyścigu uczestniczyć – mówił.
Rektor Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski zaznaczył, iż uczelnia pełni istotną rolę w kształceniu specjalistów lotnictwa cywilnego oraz rozwija współpracę z Urzędem Marszałkowskim w ramach pięciu projektów badawczych. Wspomniał także o współpracy z polskim kosmonautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.