Polacy zapytani o obawy przed wojną. Widać zmianę nastrojów

news.5v.pl 1 tydzień temu

Polki i Polacy wzięli udział w sondażu IBRiS, w którym odpowiedzieli na pytanie „Czy Pana/Pani zdaniem wojna na Ukrainie przeniesie się na terytorium Polski?”.

Jak czytamy, 27,3 proc. ankietowanych obawia się, iż wojna przeniesie się do naszego kraju. Odmiennego zdania jest 53,6 proc. 19,1 proc. nie ma zdania.

W badaniu dla „Rzeczpospolitej” takie obawy wyraziło 34 proc. ankietowanych kobiet, 39 proc. osób po siedemdziesiątce, a także mieszkańcy wsi – 37 proc. Jak wskazano, „to głównie osoby z wykształceniem podstawowym – 45 proc., wierzący i praktykujący – 44 proc., które nie identyfikują się z tradycyjnym podziałem sceny politycznej na lewicę, centrum i prawicę (43 proc.)”.

Sondaż. Polacy nie boją się wojny w Polsce? Mężczyźni niemal jednogłośni

Ponadto uwzględniono, iż ta grupa respondentów informacje o sytuacji na świecie czerpie przeważnie z telewizji Republika (35 proc.), a w minionych wyborach parlamentarnych głównie stawiali na Prawo i Sprawiedliwość – 35 proc.

Z kolei zagrożenia tym, iż wojna za naszą wschodnią granicą przeniesie się na terytorium Polski nie widzi 72 proc. ankietowanych mężczyzn. W grupie tej znaleźli się także mieszkańcy średnich miast (64 proc.), 60 proc. osób z dwójką dzieci w wieku szkolnym, osoby z wykształceniem średnim (61 proc.), deklarujący poglądy lewicowe (62 proc).

Ci badani informacje na temat sytuacji na świecie czerpią głównie z „Faktów” TVN (66 proc.), z kolei w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych głosowały na Koalicję Obywatelską (74 proc.).

Porównano sondaże. Wzrosło poczucie bezpieczeństwa Polaków

„Rzeczpospolita” porównała wyniki najnowszego sondażu z badaniem przeprowadzonym również przez IBRiS na ich zlecenie w marcu 2022 roku oraz sondażem przeprowadzonym w lutym 2023 roku. Podkreślono, iż poczucie bezpieczeństwa Polaków poprawiło się.

W badaniu przeprowadzonym niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie 45 proc. respondentów zakładało, iż wojna ta nie przeniesie się na terytorium Polski, natomiast przeciwnego zdania było 34 proc. ankietowanych. Co piąty badany nie miał zdania.

Z sondażu przeprowadzonego w zeszłym roku wynikało zaś, iż co trzeci respondent (32,4 proc.) obawiał się, iż wojna w Ukrainie obejmie Polskę. 61,7 proc. wykluczało taki scenariusz. Nie miało zdania 5,9 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez IBRIS na zlecenie „Rzeczpospolitej” metodą CATI na 1000 osobowej grupie badanych w dniach 6-7 kwietnia 2024 roku.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Miller w „Gościu Wydarzeń”: Cimoszewicza spotkał afront i czarna polewka/Polsat News/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału