Polacy chcą zwrotu swoich pieniędzy. Banki pozwane na ponad 22 miliardy złotych

9 miesięcy temu
Zdjęcie: polacy-chca-zwrotu-swoich-pieniedzy.-banki-pozwane-na-ponad-22-miliardy-zlotych


Polacy domagają się od banków rekompensaty, a suma roszczeń sięga prawie 22 miliardów złotych – wynika z najnowszego sprawozdania rzecznika finansowego, które zostało opisane przez „Lega Artis”. Dane te rzucają światło na rosnący trend, w którym coraz więcej klientów banków decyduje się na walkę o swoje prawa w sądzie.

Według danych „Lega Artis”, w samym tylko 2023 roku do sądów trafiło ponad 100 tysięcy spraw przeciwko instytucjom finansowym, wszczętych przez klientów. Kwota roszczeń w tych nowych sprawach sięga niemalże 24 miliardów złotych, z czego ponad 22 miliardy złotych stanowią roszczenia przeciwko bankom. Najczęściej dotyczą one walutowych kredytów hipotecznych, które stały się przedmiotem wielu sporów między klientami a instytucjami finansowymi.

Nie można przeoczyć faktu, iż wartość zgłoszonych roszczeń była kilkakrotnie wyższa niż w poprzednich latach. Choć liczba pozwów zwiększyła się tylko o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim, to jednak dynamiczny wzrost wartości roszczeń jest niezaprzeczalnym sygnałem, iż klientom zależy na dochodzeniu swoich praw.

Analizując bieżący poziom traktowania klientów przez banki oraz ubezpieczycieli, warto zauważyć, iż jednym z wyznaczników jest liczba reklamacji. Ta osiągnęła poziom 2,2 miliona, co świadczy o rosnącym niezadowoleniu klientów. Niemniej jednak tempo wzrostu liczby reklamacji nie różni się znacząco od lat poprzednich, co sugeruje, iż istnieje ciągła potrzeba poprawy relacji między instytucjami finansowymi a ich klientami.

Ziemowit Bagłajewski, zastępca rzecznika finansowego, komentując sytuację, zauważa, iż zeszły rok pokazał, iż podmioty rynku finansowego coraz bardziej empatycznie podchodzą do klientów i starają się naprawić relacje z nimi. Niemniej jednak istnieje jeszcze wiele pracy do wykonania, aby uczynić rynek finansowy bardziej przyjaznym dla klientów.

Rynek finansowy wobec rosnącego niezadowolenia klientów: Wyzwania i perspektywy

Dynamiczny wzrost liczby roszczeń zgłaszanych przez klientów banków oraz instytucji finansowych wobec nich pokazuje, iż istnieje rosnące niezadowolenie z jakości świadczonych usług. Konieczne staje się zatem zwrócenie uwagi na kwestie ochrony praw konsumentów oraz dostępności sprawiedliwych mechanizmów rozwiązywania sporów.

Warto zauważyć, iż walka o odszkodowania oraz rekompensaty nie dotyczy jedynie kredytów hipotecznych czy innych produktów finansowych. Coraz częściej klientom zależy na uzyskaniu sprawiedliwości również w kwestiach ubezpieczeń czy inwestycji, gdzie transparentność oraz uczciwość instytucji finansowych są najważniejsze dla budowania zaufania.

Jednocześnie, rosnąca liczba reklamacji wskazuje na pilną potrzebę zmiany podejścia instytucji finansowych do swoich klientów. Bardziej otwarta i empatyczna postawa może przyczynić się do poprawy relacji z klientami oraz zminimalizowania konfliktów, które prowadzą do kosztownych i czasochłonnych sporów sądowych.

W kontekście zmieniających się realiów rynkowych, ważne jest, aby instytucje finansowe nie tylko dostosowywały się do rosnących oczekiwań klientów, ale także proaktywnie działały na rzecz zwiększenia transparentności, uczciwości oraz jakości świadczonych usług. To najważniejsze działania, które mogą przyczynić się do budowy stabilnego i zaufanego rynku finansowego, korzystnego zarówno dla klientów, jak i instytucji działających na nim.

Idź do oryginalnego materiału