Pokojowa nagroda Nobla dla Putina?

solidarni2010.pl 5 miesięcy temu
Felietony
Pokojowa nagroda Nobla dla Putina?
data:09 sierpnia 2024 Redaktor: GKut


Luty 2022

28 lutego 2022 roku, kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ABW aresztowała pod zarzutem szpiegostwa Pawła Rubcowa, groźnego agenta GRU - wywiadu wojskowego Rosji. Natychmiast politycy ówczesnej opozycji oraz media sprzyjające Platformie Obywatelskiej podniosły rwetes, iż to nie żaden agent GRU, tylko hiszpański dziennikarz Pablo Gonzalez, człowiek niewinny i na wskroś krystaliczny. Piotr Niemczyk, były wiceszef wywiadu UOP, wykładowca i ekspert od spraw bezpieczeństwa obwieścił ironicznie w mediach społecznościowych: „ABW superstar, czyli aresztowanie rzekomego szpiega. Czy służby Kamińskiego ośmieszają Polskę?”

Paweł Rubcow vel Pablo Gonzalez / fot. X

Rzeczywiście beka była ogromna. Rozpowszechniana przez opozycję ośmieszająca Polskę informacja o aresztowaniu dziennikarza pod spreparowanym zarzutem szpiegostwa obiegła cały świat. Życzliwi donieśli o tym także Komisji Europejskiej, która w raporcie z 5 lipca 2023 roku zarzuciła Polsce łamanie praworządności a koronnym przykładem przywołanym w raporcie KE było właśnie zatrzymanie przez ABW dziennikarza Pablo Gonzalesa i oskarżenie go o szpiegostwo. Raport ten był podstawą do wstrzymania wypłaty należnych Polsce środków z KPO i przyczynił się pośrednio do przegrania wyborów parlamentarnych przez Zjednoczoną Prawicę, posądzaną o aresztowanie i oskarżanie Bogu ducha winnego dziennikarza. Pablo Gonzales oczekiwał na proces i groził mu wyrok 10 lat więzienia.

Sierpień 2024

1 sierpnia 2024 w Ankarze doszło do największej od czasów zimnej wojny wymiany więźniów między Rosją a Zachodem. Objęła ona w sumie 24 dorosłe osoby, z których 10 uzyskało możliwość powrotu do Rosji. Dla Władimira Putina była to wyjątkowa okazja, by „uratować” przed procesami i więzieniem swoich najlepszych agentów, oddanych współpracowników, najwierniejszych spośród wiernych. Uratować przed więzieniem, ale też ustrzec przed przesłuchiwaniami, które mogłyby kogoś złamać, które mogłyby spowodować ujawnienie najściślej strzeżonych tajemnic rosyjskiej polityki i strategii. I oto na liście osób, których uwolnienia zażyczył sobie Władimir Putin, wśród wytrawnych szpiegów znalazł się skromny hiszpański dziennikarz Pablo Gonzales. Co więcej, Gonzales po uwolnieniu z polskiego więzienia nie poleciał do Hiszpani tylko do Moskwy, gdzie na lotnisku powitał go osobiście sam Władimir Putin. To niebywały, niespotykany w historii gest, odruch ludzkiego miłosierdzia.

Mam nadzieję, jestem wręcz przekonany, iż politycy Platformy Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem na czele, którzy z takim oddaniem i zawziętością bronili Pablo Gonzalesa docenią ten wspaniały gest Putina i wystąpią z wnioskiem do Norweskiego Instytutu Noblowskiego o przyznanie Władimirowi Putinowi Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2024. jeżeli jednak tak się nie stanie, jeżeli w chwili gdy rosyjskie czołgi były już na przedmieściach Kijowa a Polacy pod presją wojennego zagrożenia stali na stacjach benzynowych w długich kolejkach, jeżeli w tym czasie politycy ówczesnej opozycji stanęli w obronie Pawła Rubcowa, oficera rosyjskiego wywiadu, jeżeli w sytuacji grożącego Polsce konfliktu opowiedzieli się po stronie Rosji, to ………………………….. [Kodeks Karny rozdział XVII Przestępstwa przeciwko RP]

Marcin Bogdan

Idź do oryginalnego materiału