Podwójne 500 plus w wakacje. Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Rodzice mogą je przeznaczyć na jedno

1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl


Co będzie z bonem turystycznym na tegoroczne wakacje? Polski rząd ma nowy pomysł - podwójne 500 plus dla rodziców. Jednak jest i haczyk - będą mogli je wykorzystać w konkretny sposób. Co to oznacza? Wyjaśniamy.
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.


REKLAMA


Zobacz wideo
Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?


Bon turystyczny był jednorazowym świadczeniem dla rodzin z dziećmi w wysokości 500 złotych na jednego malucha (1000 złotych w przypadku pociechy z niepełnosprawnością). Dodatek wprowadzono w 2020 roku jako wsparcie zarówno dla branży turystycznej, jak i rodziców. Z bonu można było skorzystać do końca marca 2023 roku, i jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Polacy aktywowali i użyli ponad 3,9 miliona bonów z przyznanych 4,5 miliona. To pokazuje, iż dodatkowe środki na wypoczynek są bardzo potrzebne, a wiele osób zastanawia się, co będzie ze świadczeniem w tegoroczne wakacje. Stąd rząd zdecydował o wprowadzeniu nowego bonu, choć na innych zasadach. Zobaczcie, jak będzie wyglądało tegoroczne wsparcie wypoczynkowe.
Czy będzie nowy bon turystyczny na wakacje? Kiedy poznamy szczegóły?
Bon turystyczny na wakacje 2023. Komu będzie przysługiwał?
Co do zasady bon turystyczny będzie przysługiwał każdemu dziecku poniżej 18 roku życia. Z informacji serwisu I.pl, wynika, iż miałby wynosić 1000 złotych (w przypadku pociech niepełnosprawnych - 1500 złotych) i być wypłacany co roku w czerwcu. Jednak jest haczyk - w miesiącu wydania bonu turystycznego rodzice musieliby wybrać między zwykłym 500 plus a podwójnym, ale przeznaczonym wyłącznie na wypoczynek. Dodatkowo, nowe świadczeniem miałoby krótszy okres wykorzystania - od 1 czerwca do końca grudnia danego roku kalendarzowego.
Bon turystyczny dla seniorów. Nowy pomysł rządu na wakacje marzeń?
Bon turystyczny na wakacje 2023. Na jakich zasadach będzie można skorzystać?
Wypłacaniem nowego bonu turystycznego zajmowałby się tak jak dotychczas, ZUS. I co ciekawe, nie byłby to vouchery w postaci kodu do wykorzystania na wypoczynek, kulturę i rekreację, ale przelew gotówkowy. Jednak to nie znaczy, iż teraz rodzice będą mogli wydać te pieniądze, na co zechcą - nic z tych rzeczy. W przypadku wybrania bonu turystycznego konieczne byłoby bowiem szczegółowe udokumentowanie przez rodziców, na co wydają środki ze świadczenia wakacyjnego. Jednak jak na razie, nie wiemy nic na pewno o nowym bonie turystycznym i musimy czekać na dalsze informacje od rządu.
Idź do oryginalnego materiału