Podsumowanie XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku

3 godzin temu

XIV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Podsumowanie

Ambitne cele Komisji Europejskiej ograniczenia ilości nieprzetworzonych odpadów to dla Polski, ale też państw członkowskich UE, poważne wyzwanie. Przy adekwatnym zaprojektowaniu procesów recyklingu możemy odzyskać surowce wtórne, co będzie oznaczało znaczące oszczędności. Termiczne przekształcanie odpadów to nieodzowny element gospodarki cyrkularnej. O zależnościach ekonomiczno-ekologicznych gospodarki o obiegu zamkniętym mówili eksperci podczas XIV Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku. Gościem specjalnym był Paolo Campanella, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami (FEAD) oraz wybitny ekspert w zakresie ITPOK prof. Grzegorz Wielgosiński.

W Unii Europejskiej około 60% odpadów jest przetwarzanych lub ponownie wykorzystywanych. W tej grupie mieści się:

  • recykling,
  • ponowne wykorzystanie opakowań wielorazowych,
  • przetwarzanie termiczne w spalarniach.

Niestety przez cały czas ponad 32% odpadów trafia na składowiska.

Niezbędnym elementem jest praca nad wskaźnikiem cyrkularności – w tej chwili wynosi on około 10% i jest niezmienny od bardzo wielu lat

Unia Europejska wdraża rozwiązania prawne, które mają sprawić, aby przetwarzania odpadów było więcej. Mówił o tym Paolo Campanella, który zwracał uwagę, iż niezbędnym elementem jest praca nad wskaźnikiem cyrkularności – w tej chwili wynosi on około 10% i jest niezmienny od bardzo wielu lat. Aby recykling się rozwijał, musi istnieć zapotrzebowanie na efekty recyklingu i w tym celu należy budować i rozwijać ten wskaźnik – mówił nasz gość. Rynek na razie nie rozwiązał tego problemu, więc UE stara się ułatwić transport odpadów do przetworzenia w obrębie UE oraz ograniczyć ich wywóz poza wspólnotę – liderują tutaj państwa starej UE – zwłaszcza do państw, które nie spełniają standardów przetwarzania bezpiecznego dla ludzi i środowiska. Ten problem poruszał mec. Tomasz Lasecki z Kancelarii Maruszkin omawiając nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie przemieszczania odpadów. Ta regulacja w połączeniu z planowaną na poziomie UE nową legislacją (m.in. Circular Economy Act) mają sprawić, aby surowce wtórne były szerzej wykorzystywane do produkcji, a tym samym, aby zwiększyła się opłacalność recyklingu. Ostatecznie ma to pozytywnie wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności gospodarki UE na tle globalnym i pozwolić nam na większą samowystarczalność w zakresie kluczowych surowców.

Palenie papierosów jest 25 tys. razy bardziej szkodliwe niż mieszkanie w pobliżu nowoczesnej, spełniającej kryteria BAT spalarni odpadów

Według prof. Grzegorza Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej, bez uruchomienia kolejnych Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ITPOK) pot. spalarni, Polska nie ma szansy osiągnąć celów gospodarki cyrkularnej, przyjętych w Unii Europejskiej, które zakładają:

  • 65% recyklingu odpadów komunalnych do 2035 r.,
  • 70% recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 roku redukcję składowania odpadów komunalnych do max. 10% do 2035 r.,
  • zakaz składowania odpadów selektywnie zebranych.

Ekspert wykazał, iż założone procenty bez uwzględnienia odzysku energii nie są prawidłowo zaprojektowane i ich wypełnienie nie jest procesowo możliwe. Profesor mówił także o czarnym PR wobec spalarni, który opiera się na przestarzałych badaniach naukowych z lat dziewięćdziesiątych. Wskazał także badania mówiące o stale rosnącym bezpieczeństwie i możliwości lokowania zakładów termicznego przekształcania odpadów w pobliżu zamieszkałych terenów. Palenie papierosów jest 25000 razy bardziej szkodliwe niż mieszkanie w pobliżu nowoczesnej, spełniającej kryteria BAT spalarni odpadów – mówił nasz gość.

System kaucyjny – nowe możliwości w logistyce odzysku

W trakcie debaty uczestnicy konferencji omawiali zmiany związane z rosnącymi obciążeniami legislacyjnymi w zakresie systemów ROP – rozszerzona odpowiedzialność producenta i DRS – system kaucyjny. Okazuje się iż najprężniej działający system kaucyjny w Polsce – POLKA.pl daje również możliwości recyrkulacji surowców w postaci ekozwrotów – niepotrzebne książki, zabawki, ubrania można nadać bezpłatnie w systemie InPost, a zarządzająca systemem fundacja ponownie wprowadzi je do obrotu – sprzedaż używanych książek ogłosiła niedawno firma Empik!

Raportowanie ESG (ekologia, społeczeństwo, zarządzanie) w ochronie środowiska już nie tylko dla finansowych gigantów

W tegorocznej edycji konferencji omówiono także obowiązki firm w zakresie raportowania, w tym ESG. Eksperci Akademii Wiedzy Środowiskowej (będącej partnerem konferencji) prezes Piotr Grodkiewicz z Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. oraz Kornel Orda Audytor z Project Zero Waste Sp. z o.o. przejrzyście zaprezentowali obowiązki także małych i średnich przedsiębiorstw, dając szansę odpowiednio się do tego przygotować.

Legenda polskiego rocka od lat wspiera firmy sektora ochrony środowiska

Uczestnicy Konferencji mieli okazję na networking w swobodniejszej atmosferze w trakcie uroczystej kolacji, po której z koncertem wystąpił zaprzyjaźniony z firmą zespół Dżem na czele z Sebastianem Riedlem, synem legendarnego lidera Dżemu, Ryszarda Riedla.

W trakcie wieczornej gali zostały wręczone tytuły Ekomecenasów Sztuki, czyli przedsiębiorców, którzy poprzez współpracę z Eko Cykl Organizacją Odzysku Opakowań wspierają realizację spektakli Teatru Ekologicznego Bohema House. Dzięki nim możliwa jest nowoczesna i skuteczna edukacja, docierająca do tysięcy widzów.

Tytuły otrzymali:

Agata Żołędowska z firmy Proventuss Polska Sp. z o.o.

Monika Blezień – Ruszaj z firmy BeautyEko

Andrzej Dołęga z firmy KROSS S.A.

Viktoria Klishevich z firmy Univar Solutions Sp. z o.o.

Gratulujemy!

Konferencja odbyła się w siedzibie Teatru Ekologicznego Bohema House na warszawskiej Białołęce, – to najlepiej wyposażony obiekt eventowy w Polsce – z jego działań edukacyjnych skorzystało w przeciągu 2 lat ponad 30 000 widzów i słuchaczy – to dowód na rosnące znaczenie ekonomii środowiskowej, którą grupa spółek z Eko Cykl na czele zajmuje się już ponad 20 lat w Polsce i na świecie.

Największy kompleks edukacji ekologicznej na świecie na Zielonej Białołęce

W weekendy wokół teatru działa Rodzinne Edukacyjne Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE, gdzie całe rodziny mogą brać udział w zabawach ruchowych, warsztatach, konkursach. Kilkanaście razy w roku w parku organizowane są parady artystów teatralnych, które są lokalną atrakcją turystyczną i wyróżnikiem Zielonej Białołęki. Coraz częściej całe szkoły z terenu kraju pojawiają się na zielonych lekcjach w naszym kompleksie edukacyjnym! To istotne by budować w Polsce świadomość ekologiczną na najwyższym poziomie, podbudowaną wiedzą ekspercką i opartą na sztuce – tylko tak uda nam się przekształcić kryzys klimatyczny w zrównoważoną gospodarkę i ustrzec przed powodziami, pożarami i anomaliami przyrodniczymi. Zapraszamy przyłączcie się do naszych działań i skorzystajcie z wiedzy eksperckiej i profesjonalnych działań edukacyjnych! Kolejna konferencja w październiku 2025 roku – będzie to XV jubileuszowa okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń a także omówienia nowelizacji systemu rozszerzonej odpowiedzialności ROP.

Idź do oryginalnego materiału