Projekt Szlachetna Paczka wpisał się już na stałe w kalendarz gminnych wydarzeń charytatywnych. Jego głównym założeniem jest mądra pomoc – wsparcie, nie tylko materialne, ale przede wszystkim takie, które daje impuls do działania, zmiany trudnej sytuacji, w której znajdują się obdarowani.
W połowie grudnia, sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego zamieniła się w magazyn Szlachetnej Paczki. Stąd prezenty powędrowały dla potrzebujących w gminach Niepołomice i Kłaj. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu darczyńców, wsparcie otrzymało blisko 50 rodzin.
Przez ręce naszych wolontariuszy „przeszło” ponad 600 paczek, w których można było znaleźć: pralki, lodówki, kuchenki, łóżka, fotele, linoleum, meble, żywność, artykuły szkolne, higieniczne oraz czystości, odzież i obuwie, zabawki, elementy wyposażenia łazienki, kuchni, sprzęty rehabilitacyjne, kołdry, poduchy, materace.
W Szlachetnej Paczce nie tylko „weekend cudów” jest najważniejszy. Realizacja założeń projektu rozpoczyna się wcześniej. Od września trwa rekrutacja oraz szkolenia lidera i wolontariuszy, osób, które poświęcają swój czas, uważność i sporo emocji. Równolegle toczy się proces szukania potrzebujących rodzin, których sytuacja i trudności wpisują się w konkretne, paczkowe kryteria.
Kolejnym krokiem są spotkania, które stanowią okazję do porozmawiania, poznania problemów oraz wspólnego zastanowienia się nad sposobami poprawy trudnych sytuacji. Staramy się docierać do osób samotnych, przewlekle chorych lub dotkniętych nieszczęściem. Takie spotkania są trudne. Ze strony rodzin potrzebujemy zaufania i wiary w dobre intencje. Czasami „bieda” czy kłopoty nie dotyczą tylko materialnych spraw – dużo częściej to samotność, zmęczenie chorobą, nieporadność, brak przebojowości, załamanie. Zwykle Ci, którzy najbardziej potrzebują wsparcia nie potrafią i nie chcą o nie prosić, wstydzą się lub boją ośmieszenia.
Dla wolontariusza taka wizyta oznacza wchodzenie w prywatny świat rodziny, decydowanie, czy udzielona pomoc będzie wsparciem i motywacją, czy utrwalaniem postawy roszczeniowej. Dlatego bez życzliwości, dyskrecji, szacunku i empatii trudno cokolwiek osiągnąć. Wszystko po to, aby obie strony miały poczucie bezpieczeństwa i uczciwie przeprowadzonej rozmowy.
Każde takie spotkanie kończy się rzetelnym opisem konkretnych potrzeb, umieszczonym w Bazie rodzin, w której darczyńca może znaleźć kogoś, komu chce pomóc. Wybierając rodzinę otrzymuje kontakt do wolontariusza – opiekuna, który wspiera go w przygotowaniu paczki. Ofiarodawcy to rodziny, grupy znajomych, firmy lub szkoły, organizacje jak ZHR czy Stowarzyszenie Kibiców Puszczy Niepołomice. Rekordzistą w tym roku okazała się społeczność niepołomickiej „Dwójki”, która przygotowała dla „swojej” rodziny ponad 40 paczek.
Mamy grono osób, które wspierają Paczkę co roku, ale i pojawiają się nowe, które w projekcie są pierwszy raz i z doświadczenia wiemy, iż często już z nami zostają. Chylimy czoła przed nimi, bo to duże finansowe, ale i logistyczne przedsięwzięcie. Zawsze mamy sporo szczęścia, bo ostatecznie wszystkie potrzeby są zaspokojone.
Jeśli zdarzy się sytuacja, iż nie udaje się znaleźć darczyńcy, to pomaga nam ogromne serce mieszkańców naszej gminy, którzy na hasło „Potrzebna pomoc” zareagowali i w tym roku, tak wspaniale, iż ze zgromadzonych środków i produktów przygotowaliśmy kilka dodatkowych paczek.
Kolejny i najprzyjemniejszy etap to przygotowanie magazynu, miejsca, do którego darczyńcy przywożą prezenty, a wolontariusze z pomocą życzliwych kierowców rozwożą je do konkretnych rodzin.
Ostatnim działaniem jest relacja z przekazania paczek – czyli opis wrażeń i emocji towarzyszących obdarowanym podczas odbierania paczki. To zadanie również nie jest łatwe, trzeba zwykłymi słowami opisać coś wyjątkowego i intymnego, ale chociaż tak możemy podziękować darczyńcy.
Kolejna edycja już za nami, a my jak zawsze, mamy grono osób i instytucji, którym bardzo dziękujemy za nieocenione wsparcie
- Miasto i Gmina Niepołomice
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego
- Gerard Matyasik
- Salon Kwiatów Niepołomice
- Dorota Gołąb-Bełtowicz – Pasieka
- PSB Mrówka Niepołomice
- Córka Piekarza
- Pizza Tomson Smile
- Niepołomickie Koło Gospodyń Miejskich
- Piekarnia Iwona
- Krzysiek Yoyo Młody i drukarnia Omnigraf
- Ośrodki pomocy społecznej w Niepołomicach i Kłaju
- sołtysi przewodniczący osiedli
- osoby, które dyskretnie podpowiedziały nam, kto może potrzebować pomocy, a nie poprosi o nią sam