Początek procesu odbudowy na terenach objętych powodzią. Premier: dziś jest ostatni dzień stanu klęski żywiołowej

2 godzin temu
Zdjęcie: Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie (autor: PAP/Marcin Obara)


Premier podkreślił, iż wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów jest wyjątkowe ze względu na przypadającą tego dnia rocznicę wyborów parlamentarnych z 15 października 2023 r.

Dokładnie rok temu Polacy, swoją determinacją, głosami i nadzwyczajną frekwencją, doprowadzili do zmiany, której duża część narodu oczekiwała od wielu lat — powiedział Tusk na początku obrad.

Przyznał, iż ostatni rok nie był łatwy. — Wiem, jak często nasi wyborcy i nie tylko nasi wyborcy mówią: za mało, powoli, kłócicie się. Wyciągajmy wnioski, pamiętajcie o pokorze, iż jesteśmy tu dla ludzi, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by drugi rok i kolejne naszych rządów były lepsze — zaapelował do ministrów.

W porządku wtorkowych obrad są m.in. projekty rozporządzeń odwołujących z dniem 16 października, przed upływem 30 dni, stan klęski żywiołowej w części województwa dolnośląskiego i lubuskiego, wprowadzony rozporządzeniem z 28 września br. Stan klęski żywiołowej wprowadzony wcześniej, 16 września w części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego wygasa samoistnie, po upływie 30 dni.

Dziś możemy poinformować, iż to jest ostatni dzień stanu klęski żywiołowej na terenach objętych powodzią. Od jutra życie wraca do normy w sensie prawnym, ale jest to oczywiście początek wielkiego procesu odbudowy — zauważył szef rządu.

Strategia migracyjna Polski

Premier zapowiedział też, iż tematem posiedzenia będzie kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy. Rząd ma przyjąć na posiedzeniu strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030. Główne kierunki działań wskazane w strategii dotyczą: dostępu do terytorium Polski; dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej; dostępu do rynku pracy; migracji edukacyjnych; integracji; obywatelstwa i repatriacji; kontaktu z diasporą.

Mam nadzieję, iż w czasie dyskusji znajdziemy wspólne wątki, które pozwolą nam skuteczniej chronić granicę i terytorium, a równocześnie z czystym sumieniem podejmować choćby najtrudniejsze, najtwardsze decyzje — oświadczył Tusk.

Przyznał, iż wie, ile emocji budzi temat migracji. Dodał, iż choć osoby uczestniczące w dyskusji na forum publicznym, mogą różnić się opiniami, jednak wszystkim należy się szacunek. Jak mówił, inaczej będzie na tę kwestię patrzył aktywista z organizacji pozarządowej, który z pobudek etycznych działa na rzecz ludzi, a inny obowiązek ma szef Straży Granicznej, policjantka, która pilnuje granicy przed próbą siłowego jej przekroczenia, czy rząd.

Premier miał przypiętą do marynarki różową wstążkę na znak solidarności z kobietami chorującymi na raka piersi. 15 października jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Idź do oryginalnego materiału