Po raz pierwszy Polska została skazana przez wymiar sprawiedliwości za wydalenie na Białoruś dwóch rannych migrantów Międzynarodowy

ochrona24.info 1 miesiąc temu

W odrębnych wyrokach rząd polski został potępiony przez rząd polski za odesłanie na Białoruś dwóch osób, które odniosły obrażenia przy próbie wjazdu do kraju bez dokumentów. Obydwa orzeczenia są pierwszymi orzeczeniami sądowymi skierowanymi przeciwko Polsce i na korzyść nielegalnych migrantów w związku z napięciem, jakie powstało na granicy Białorusi od 2021 roku w związku z ruchem migrantów na terytorium Polski. Wyroki te otwierają drogę do nowych skarg i kar, w tym do bezpośredniego powrotu na Białoruś – natychmiastowego wydalenia bez poszanowania gwarancji zawartych w konwencjach międzynarodowych.

Choć wyroki zapadł 5 marca przez sąd w Białymstoku, położonym 200 kilometrów na wschód od Warszawy, o wyrokach dowiedziała się już w piątek, kiedy ukazała się je polska prasa. Sąd orzekł na korzyść obywatela Afganistanu i innego Etiopczyka, którzy odnieśli obrażenia podczas próby przekroczenia zbudowanego przez Polaków muru granicznego z Białorusią. Budowa wysokiego na 5,5 m i długiego na 186 km płotu została oficjalnie zakończona 1 lipca 2022 r., ale nie powstrzymuje to kilkudziesięciu osób przed dalszym wjazdem do Polski bez dokumentów.

Skargi dwóch migrantów doprowadziły do ​​nagany ze strony polskiego rządu. W wyrokach wydanych przez tego samego sędziego w nocy z 3 kwietnia 2023 r. jeden ze skarżących złamał nogę po upadku ze szczytu muru, drugi zaś z drabiny. Pokonywał barierę.

Po leczeniu w polskich szpitalach obaj migranci zostali „zabrani do granicy Białorusi, ale po białoruskiej stronie”, a jeden z nich, mimo iż skarżył się na odniesione obrażenia, ubiegał się o azyl w Polsce. Według krajowej prasy notatka napisana na chusteczce.

Z orzeczeń wynika, iż ​​polska straż graniczna ma obowiązek potraktować wniosek jako wniosek o azyl lub przynajmniej „zbadać legalność pobytu”, a „dopiero wtedy zmusić go do opuszczenia kraju”.

Orzeczeniami sądowymi nakazano polskiemu rządowi pokrycie kosztów prawnych i zapłatę dwóm migrantom ponad 50 000 euro odszkodowania każdy.

Wiedza o tym, co dzieje się na zewnątrz, oznacza zrozumienie tego, co dzieje się w środku, nie przeocz niczego.

Kontynuuj czytanie

Recenzje

Orzeczenie otwiera drogę do nowych skarg i kar dla migrantów, którzy odnieśli obrażenia podczas próby nielegalnego przedostania się do kraju przez białoruską granicę. W swoim postanowieniu sąd przytacza pięć innych spraw, w których funkcjonariusze straży granicznej dopuścili się naruszenia procedur prawnych poprzez zawracanie tych osób na Białoruś.

Działania policji, straży granicznej i wojska na granicy z Białorusią spotkały się z ostrą krytyką ze strony polskich władz, Rzecznika Praw Obywatelskich, Organizacji Narodów Zjednoczonych i niezależnych organizacji, takich jak Amnesty International czy Human Rights Watch (HRW). , za którego kryzys migracyjny Warszawa obwinia Mińsk.

W listopadzie 2021 r. HRW opublikowała raport Tytuł: Die Here or Go to Poland, Potępił w nim rażące łamanie praw człowieka migrantów po obu stronach granicy białorusko-polskiej. Przygotowując raport, organizacja międzynarodowa dowiedziała się o śmierci 13 migrantów.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebooku I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

Idź do oryginalnego materiału