Plany i rozwój gospodarki leśnej na Podkarpaciu w 2025 roku

carpatiabiznes.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: sprzedaż drzewo przetarg podkarpacie


Na Podkarpaciu w 2025 roku leśnicy planują pozyskać prawie 1,94 mln mł drewna.

Większość surowca, ponad 1,6 mln mł, zostanie sprzedana firmom w trybie przetargowym, a 215 tys. mł trafi do sprzedaży detalicznej dla nabywców indywidualnych.

Dodatkowo, 1 tys. mł będzie oferowane jako drewno cenne na submisji, a 85 tys. mł zostanie przeznaczone na aukcje internetowe.

Zasoby drzewne RDLP w Krośnie wynoszą w tej chwili ponad 125,9 mln mł, co oznacza wzrost o 49 mln mł w ciągu ostatnich czterech dekad. Średni roczny przyrost drewna w regionie to 7,1 mł/ha, a średnia zasobność lasów wynosi 312 mł/ha, co przewyższa średnią krajową (270 mł/ha).

Średni wiek drzewostanów na Podkarpaciu to 76 lat, czyli o 13-16 lat więcej niż w pozostałych częściach Polski.

Leśnicy prowadzą przebudowę składu gatunkowego lasów sadzonych na gruntach porolnych 50-70 lat temu, zastępując sosny, świerki i olchy gatunkami rodzimymi, takimi jak jodły, buki i jawory. Martwe drewno, które wspiera bioróżnorodność, stanowi w niektórych nadleśnictwach ponad 8% masy drzewostanów.

RDLP w Krośnie zarządza 26 nadleśnictwami na obszarze 418 tys. ha, z lesistością regionu wynoszącą 38%, co oznacza wzrost o 50% od czasów II wojny światowej. Każde 1 tys. mł pozyskanego drewna generuje przynajmniej dwa miejsca pracy w lesie oraz od kilku do kilkunastu w przemyśle drzewnym i handlu.

Idź do oryginalnego materiału