PKEE zabiera głos w konsultacjach nowelizacji ustawy o EU ETS
PKEE, reprezentujące interesy polskich firm energetycznych w Brukseli, przedstawiło swoje stanowisko w ramach konsultacji projektu nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (UC39), przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Wśród postulatów znalazło się m.in. wyłączenie z EU ETS tych jednostek rezerwowych, które w ostatnich latach pracowały mniej niż 300 godzin rocznie. Jak podkreśla Komitet, są to instalacje uruchamiane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych lub nagłych skoków zapotrzebowania na energię, co czyni ich funkcjonowanie marginalnym z punktu widzenia emisji CO₂.
Więcej środków na sieci i dekarbonizację ciepłownictwa
PKEE zwróciło również uwagę na konieczność szerszych konsultacji społecznych dotyczących strategii wdrażania Funduszu Modernizacyjnego. Organizacja postuluje, aby większa część środków pochodzących z aukcji uprawnień do emisji była przeznaczana na rozwój sieci dystrybucyjnych i transformację sektora ciepłownictwa. Szczególnie wskazano na potrzebę wspierania technologii Power to Heat, czyli wytwarzania ciepła z energii elektrycznej, jako ważnego kierunku dekarbonizacji.
Nowe zasady alokacji przychodów z uprawnień
Projekt nowelizacji ustawy UC39, opublikowany pod koniec kwietnia, przewiduje, iż 100% przychodów z aukcji uprawnień do emisji CO₂ będzie musiało być przeznaczane na działania klimatyczne. Dotychczas minimalny próg wykorzystania tych środków na cele klimatyczne wynosił 50%. Zmiany te mają dostosować polskie przepisy do wymagań unijnego pakietu „Fit for 55”.
Zobacz również:- System EU ETS do zmiany? Jeszke: Potrzebna integracja z sąsiadami i nowe technologie
- Unijny podatek węglowy ETS2 już w 2027 roku. Ekspert ostrzega: „To polityczna bomba z opóźnionym zapłonem”
- Najpierw termomodernizacja, potem ETS2 – polski rząd apeluje o zmianę harmonogramu
Źródło: PAP