PiS znów "odgrzewa" temat referendum. "Panie Donaldzie, sprawa się rypła"

3 godzin temu
Mariusz Błaszczak, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, poinformował, iż partia złożyła wniosek o zorganizowanie dodatkowego posiedzenia Sejmu oraz projekt uchwały dotyczący paktu migracyjnego. PiS prowadzi również zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej sprawie.


W środę politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali w Sejmie konferencję prasową poświęconą paktowi migracyjnemu. – Panie Donaldzie, sprawa się rypła. Najpierw kanclerz Scholz, a następnie Janusz Lewandowski powiedział, iż nie zbudował pan mniejszości blokującej, i iż pakt migracyjny wchodzi w życie. o ile pakt migracyjny wejdzie w życie, czeka nas zalew migrantów – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dodał, iż Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o dodatkowe posiedzenie Sejmu oraz projekt uchwały zobowiązujący rząd do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego.

Błaszczak podkreślił, iż ugrupowanie oczekuje, iż projekt zostanie ponownie omówiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. – Domagamy się poszanowania praw Polaków i bezpieczeństwa w Polsce – zaznaczył. Poinformował również, iż PiS zbiera podpisy pod referendum, w którym Polacy będą mogli wypowiedzieć się na temat paktu migracyjnego.

Stanowisko Tuska ws. paktu migracyjnego


Polska nie przedstawiła jeszcze planów odnośnie implementacji paktu. Jak pisaliśmy w naTemat.pl premier odniósł się do tej kwestii w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z Ursulą von der Leyen.

Tusk Podkreślił, iż "Polska nie przyjmie, co mogłoby wynikać z niektórych zapisów paktu migracyjnego, żadnych ciężarów związanych z mechanizmem relokacji". – jeżeli komuś w Europie przyjdzie do głowy, iż my przyjmiemy na siebie jeszcze jakieś dodatkowe obciążenia, to ja mu odpowiem, iż tego nie będziemy realizowali. Koniec, kropka – mówił.

Ursula von der Leyen zaznaczyła: – To nie jest klasyczna nielegalna migracja, to instrumentalne wykorzystanie migracji. To hybrydowe zagrożenie, wyzwanie nie tylko dla Polski, ale także i Europy. I dodała "Zasada jest taka, iż to my decydujemy o tym, kto przyjeżdża Unii Europejskiej, a nie Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka, czy przemytnicy".

Pakt migracyjny to reforma polityki migracyjnej UE przyjęta 14 maja 2024 r. przez Radę UE. Jego celem jest skuteczne zarządzanie migracją przy zachowaniu równowagi między odpowiedzialnością a solidarnością państw członkowskich. Wprowadza ujednolicone procedury azylowe, mechanizmy relokacji uchodźców i narzędzia do kontroli granic zewnętrznych. Wejdzie w życie w połowie 2026 roku.

Idź do oryginalnego materiału