PiS pogania w sprawie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Marszałek – Gliński choćby nie odpowiada na pisma w sprawie Muzeum

2 lat temu

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego to temat, który przewija się już od dłuższego czasu. Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak zapowiedział, iż budowa ma ruszyć w 2023 roku. Posłowie PiS zarzucają jednak miastu i urzędowi marszałkowskiemu, iż prace mogły rozpocząć się wcześniej. Urząd tłumaczy, iż minister kultury choćby nie odpowiada na pisma w sprawie finansowania projektu.

TEMAT RZEKA

By zrozumieć kontekst budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, należy cofnąć się jeszcze do ubiegłego roku. Prezydent Andrzej Duda zapowiadał wtedy, iż państwo w pełni sfinansuje powstanie w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Okazało się jednak, iż zapowiedź prezydenta nie przekłada się na rzeczywistość i rząd PiS chce sfinansować 60% środków. Po tej informacji Marszałek Województwa i Prezydent Poznania podjęli decyzje, iż resztę potrzebnych pieniędzy zorganizuje nie miasto, a województwo. W zamian za to, Miasto Poznań zajmie się finansowaniem budowy Filharmonii Poznańskiej, która powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

DROGA DO MUZEUM

Warunkiem powstania Muzeum Powstania Wielkopolskiego było więc przejęcie przez wojewódzki samorząd Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Politycy Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu zarzucają jednak instytucjom zwłokę i twierdzą, iż w miejscu dawnego lodowiska Bogdanka (gdzie muzeum ma powstać), już dawno mogły rozpocząć się prace. Poseł Bartłomiej Wróblewski twierdził dziś, iż 60% dofinansowania od państwa wynosiło w zeszłym roku 180 milionów złotych. Podczas dzisiejszego briefingu prasowego zapowiedział, iż Marszałkowi wręczą kielnię, która ma być zachętą do szybszego działania.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

SAMORZĄDOWCY TŁUMACZĄ

Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak zapowiedział, iż samorząd regionu będzie w stanie rozpocząć inwestycje niezależnie od zewnętrznego finansowania. Zaznaczył, iż w przyszłorocznym budżecie na budowę muzeum przewidziano 12 milionów złotych. Szacuje, iż łączne nakłady na nową placówkę mają do 2026 roku wynieść ponad 376 milionów złotych. Województwo będzie zabiegać także o wsparcie ze środków zewnętrznych.

Wszystko idzie zgodnie z planem tak jak zakładaliśmy. Z dniem 1 stycznia przejmiemy Muzeum Niepodległości. To wynika z faktu rozpoczęcia nowego roku budżetowego. Trwały procedury przygotowania dokumentacji – mówił Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak.

Wspomniał także, iż Samorządowi zależało na tym, by inwestycja była ponadpolityczna.

Deklaracje o współfinansowaniu wybrzmiały, ale na moje pisma do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyszły odpowiedzi. Mogę domniemywać, iż minister czeka na moment formalnego przejęcia muzeum, więc 1 stycznia zobaczymy, czy rząd tylko mówi, iż chce współfinansować muzeum, czy faktycznie to zrobi – podsumował Marek Woźniak.

Idź do oryginalnego materiału