Piotrków. Urzędnicy nie są zainteresowani przygotowaniem miejsca obchodów święta 3 Maja

6 dni temu

27 marca „Gazeta Trybunalska” zwróciła się do prezydenta Piotrkowa Juliusza Wiernickiego z wnioskiem o wsparcie barci zakonnych i pomoc w przygotowaniu miejsca obchodów kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na pismo redakcji odpowiedział wiceprezydent Piotr Kulbat.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Komentarz

Kulbat nie zrozumiał, albo nie chciał zrozumieć, iż chodzi o sytuację nadzwyczajną, która dotyczy bezpośrednio magistratu; urzędnicy korzystając z uprzejmości ojców bernardynów organizują obchody rocznicowe przed tablicą wmurowanej w ścianę kościoła. Przez niemal cztery dekady miasto nie doczekało się pomnika upamiętniającego uchwalenie konstytucji i prawdopodobnie nie doczeka się przez kolejne lata, bo ratusz postanowił schlebiać najniższym gustom i przeznaczać na wątpliwej jakości wydarzenia sumy nieporównywalnie większe.

We wniosku przesłanym do Wiernickiego wyraźnie zostało napisane, iż środki posiadane przez zgromadzenie zakonne (w tym także pozyskane w latach 2023-2025 z dotacji miejskich i wojewódzkich) zostały przeznaczone na bardzo kosztowną renowację cokołu i figury św. Antoniego.

Poza tym, to nie duchownym, ale właśnie urzędnikom powinno zależeć, aby miejsce patriotycznego zgromadzenia było adekwatnie przygotowane i mieli się czym chwalić w mediach społecznościowych, co uwielbiają robić.

Piotrków się laicyzuje, obecna władza jak tylko może unika kontaktów z duchownymi, choć, trzeba przyznać, iż państwo z magistratu zaszczyciło swoją obecnością Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej biorąc udział w mszy św. z okazji przypadającego dziś Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ale prezydent Wiernicki i kierownictwo urzędu nie uznało za stosowne uczestniczenia 23 czerwca 2024 r. w obchodach 400-lecia przybycia bernardynów do Piotrkowa, choć wydarzenie to miało range porównywalną z obchodami 800-lecia powstania miasta. I nie chodzi jedynie o wymiar religijny ale historyczny, kulturowy i emocjonalny. Z Rzymu na uroczystości dotarł Generał Zakonu Braci Mniejszych – o. Massimo Fusarelli OFM, a z budynku przy Pasażu Rudowskiego 10 jedynie przewodniczący rady miasta Mariusz Staszek (nieoficjalnie). To nie tylko ogromny nietakt wobec zakonników i mieszkańców Piotrkowa, ale krótkowzroczność.

→ K. Kozielski / kooperacja (mb)

13.04.2025

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• o Konstytucji 3 Maja i jej obchodach: > tutaj

• więcej o zabytkach: > tutaj

Idź do oryginalnego materiału