Bardzo Młoda Kultura to program realizowany pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury, przy wsparciu Województwa Podlaskiego. Jego celem jest wspieranie młodych ludzi w świadomym i aktywnym uczestniczeniu w kulturze.
Piękna sala Nie teatru z trudem pomieściła wszystkich gości zebranych na konferencji inaugurującej BMK. Uczestników wydarzenia przywitali dyrektorzy Podlaskiego Instytutu Kultury: pani Agnieszka Jabłońska i pan Bartłomiej Trzeciak. Bardzo Młoda Kultura to bardzo istotny program – powiedziała Agnieszka Jabłońska. – Jest w nim miejsce na warsztaty, szkolenia i wizyty studyjne. Wszystko to zaplanowaliśmy na ten rok i jestem pewna, iż odzew będzie doskonały. Jestem dumna, iż Podlaski Instytut Kultury realizuje to ważne dla młodzieży, ale przecież nie tylko dla niej, przedsięwzięcie.
Bartłomiej Trzeciak odczytał list, który do uczestników wydarzenia skierował marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Bardzo Młoda Kultura staje się jednym z najistotniejszych przedsięwzięć edukacyjnych w naszym regionie. Jego celem jest nie tylko umożliwienie młodzieży uczestnictwa w kulturze, ale również aktywne zaangażowanie jej w tworzenie nowych działań kulturalnych. To inwestycja w przyszłość naszego regionu. Młodzież z całego województwa ma szansę rozwijać swoje talenty i pasje, a także współtworzyć przyszłość naszej kultury – podkreślił marszałek.
W tym roku koordynatorkami Bardzo Młodej Kultury z ramienia PIK są Magdalena Zawadzka i Małgorzata Palanis. Magdalena Zawadzka przypomniała, co w BMK działo się w ubiegłym roku, przedstawiła również harmonogram działań zaplanowanych na 2025 rok.
Wiem, iż wiele osób czeka na ogłoszenie konkursu na partnerstwa lokalne – powiedziała. – W tym roku, dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego, za które dziękujemy, przeznaczamy na konkurs 130 tys. złotych. Na Państwa pomysły i projekty czekamy do końca kwietnia.
Uroczystą inaugurację Bardzo Młodej Kultury zakończył niezwykle interesujący wykład, który wygłosił dr. hab. Mariusz Z. Jędrzejko. W wystąpieniu zatytułowanym „Mowa Internetu u jej psychospołeczne konsekwencje” przeanalizował zagrożenia wiążące się ze światem cyfrowym i wirtualną rzeczywistością, od której nie sposób dzisiaj uciec, ale trzeba nauczyć się w niej i z nią funkcjonować.
źródło: Podlaski Instytut Kultury